0 تا 100 پلی‌پروپیلن و پ پ باتری

پلی‌پروپیلن و پ پ باتری نوعی پلیمرهستند. این پلیمرها توانسته‌اند در صنایع مختلف نقش مهمی را ایفا کنند.

برای اینکه پ پ اصل را تشخیص بدهیم، باید آن را بسوزانیم اگر بویی شبیه روغن موتور داد یعنی آن ‌پ پ می‌باشد. اگر بویی شبیه شمع داد یعنی پلی‌اتین است. از رنگ شعله و عطر هم می‌توان پ پ را تشخیص داد.

در این مقاله می‌خواهیم که با ویژگی‌ها و کاربردهای آن بیشتر آشنا شویم.

لیست قیمت‌های پ پ باتری 21 مرداد

 هزار تومان 54-60 R40
 هزار تومان45-50   R60

ویژگی‌های پلی‌پروپیلن و پ پ باتری:

از ویژگی‌های مهم این پلیمر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چگالی کم
 • مقاومت کششی بالا
 • شفافیت بالا
 • بی‌رنگ بودن
 • مقاوم در برابر اسید
 • استحکام مکانیکی خوب

مقاومت شیمیایی بالا:

پ پ توانایی این را دارد که در برابر یکسری مواد شیمیایی از خود مقاومت نشان بدهد. یعنی می‌تواند در مقابل اسیدهای قوی، مقاوم بماند و تحلیل نرود.

مقاومت ضربه زیاد:

این پلیمر طوری طراحی شده است که از مقاومت ضربه‌ای بالایی برخوردار می‌باشد. پلی پروپیلن می‌تواند که در برابر ضربه مقاوم باشد بدون اینکه شکل اصلی خود را از دست بدهد.

مقاومت کششی بالا:

یکی دیگر از ویژگی‌ها و پارامترهای این پلیمر که به آن اشاره می‌کنیم، مقاومت کششی است. یعنی اگر پلی پروپیلن را کش بدهیم، می‌تواند که تا میزان زیادی، این کشش را تحمل بکند و به راحتی از بین نرود.

قابل بازیافت بودن:

یکی از مهمترین ویژگی‌های پ پ، قابل بازیافت بودن یا ریسایکل کردن آن می‌باشد. از این مواد بازیافتی برای تولید گرانول‌های پلی پروپیلن استفاده می‌شود. یکی از مهمترین موادی که حاصل از بازیافت پلی پروپیلن است، پ پ باتری می‌باشد. این پلیمر همانطور که از نامش مشخص است، در تولید باتری‌های خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع پلیمر از روش خاصی در تولید برخوردار است که در ادامه این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

از طرفی هم ریسایکل بودن پلی پروپیلن، سبب شده است تا آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود و محصولات خوب و کاربردی را تولید نماییم. این مواد بازیافتی می‌توانند که تا حدی، کیفیت محصول تولید شده ما را افزایش دهد.

پلی‌پروپیلن باتری
پلی‌پروپیلن باتری و کاربردهای مهم آن

با توجه به موارد بالا می‌توانیم از پلی‌پروپیلن در کارهای خاصی استفاده کنیم.

از مزایای پ پ این است که قیمت پایینی نسبت به بقیه پلیمرها دارد و مصرف بالایی دارد. اما از معایب آن می‌توان به قابل اشتعال بودنش اشاره کرد.

با ویژگی‌های ‌پ پ آشنا شدیم. در ادامه مقاله به  کاربردهای این محصول می‌پردازیم.

کاربردهای متنوع پلی‌پروپیلن و پ پ باتری:

در ابتدای مقاله گفتیم پلی‌پروپیلن  در صنایع مختلف حضور دارد. به خاطر ارزان قیمت بودن، استفاده می‌شود.

باتری‌هایی که می‌بینید، دارای پلی‌پروپیلن است. با بازیافت این باتری‌ها گرانول پ پ باتری به وجود می‌آید. از پ پ باتری می‌توان در تولید مواد بازیافتی، مواد اولیه باتری نو و ریسایکل استفاده کرد. از تولید زباله  جلوگیری می‌کند.

مواد ریسایکل باتری
مواد ریسایکل باطری و کاربردها

گفتیم که پلی‌پروپیلن از ماده اصلی باتری است. پ پ در قالب و درب باتری دیده می‌شود.از مواد ریسایکل می‌توان در پوسته باتری نیز استفاده کرد.

علاوه بر پ‌ پ، پلی‌اتیلن هم هست. در بین صفحات مثبت و منفی باتری لایه جداکننده‌ای وجود دارد که از اتیلن است. به علت مقاومت دربرابر اکسیداسیون و اسید‌سولفوریک،عمر طولانی و راندمان مونتاژ بالایی دارد. این از کاربرد پلی‌اتیلن در باتری‌سازی است.

پلی‌پروپیلن درخودروسازی نیزکاربرد دارد. قسمت داخلی خودرو می‌توان از این پلیمر در ساخت ABS کمک گرفت. در تولید داشبورد و قاب آینه هم استفاده شده. در قسمت خارجی هم خودروسازان در تولید سپراز آن بهره می‌برند.

این پلیمر در قطعات داخلی موتور خودرو نظیر رینگ‌های پیستون و واشرها نیز دیده شده است . با توجه به این مورد می‌توان از کاربرد پلیمر در خودروسازی هم صحبت و استفاده کرد.

از دیگر کاربردهای پلی‌پروپیلن، تولید مخازن است که مخازن پ‌ پ در بازارمعروف هستند. این مخازن دارای انواع مختلفی است که در موارد خاص استفاده می‌شوند.

پ‌ پ چون در برابر حرارت، رطوبت، مواد شیمیایی و مواد خورنده مقاوم است، از آن در تولید مخزن استفاده می‌کنند. این پلیمراز سفتی و سختی بالایی برخوردار است. به خاطر همین ویژگی‌ها از آن در نگه‌داری آب، مواد شیمیایی، مشتقات نفتی، مواد دارویی، خوراکی، اسیدی و … استفاده می‌شود.

کاربرد پلی‌پروپیلن در لوله های پ پ:

این پلیمر در تولید لوله‌ هم کاربرد دارد. از لوله‌های پ‌ پ درلوله اتصالات سرد و گرم بهداشتی بیشتر استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای این لوله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوله‌کشی ساختمان
 • تاسیسات حرارتی ساختمان
 • صنایع غذایی
 • سیستم‌های حرارت خورشیدی
 • خطوط هوای فشرده
 • صنایع کشتی‌سازی
 • هتل‌‌ها و بیمارستان‌ها
 • فاضلاب‌های صنعتی
 • محیط‌های اسیدی و قلیایی

با کاربردهای پلی‌پروپیلن در صنایع مختلف آشنا شدیم در ادامه می‌خواهیم به نوع دیگر آن که به گرانول پ‌ پ معروف است بپردازیم.

لوله پ پ
لوله های پلی‌پروپیلن و انواع آن

ویژگی‌ها و کاربرد‌های گرانول پ‌ پ

این پلیمر به صورت دانه‌ دانه می‌باشد و باید ابتدا ذوب شود تا در صنایع از آن استفاده شود. از ویژگی‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سبکی
 • انعطاف پذیری بالا
 • مقاوم در برابر اسید و باز

برای آشنایی بیشتر با گرانول، می‌توانید به مقاله گرانول چیست مراجعه کنید.

در کل، گرانول پ‌ پ به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از: ایزوتاکتیک، سندیو تاکتیک واتاتا تاکتیک. این پلیمر از لحاظ ترکیب شیمیایی به دسته ایزوتاکتیک‌ها تعلق می‌گیرد.

از اصلی‌ترین وظایف این گرانول ساخت مواد پلاستیکی است و تولید کننده گرانول پ‌ پ بیشتر برای این کار از آن استفاده می‌کند، از کاربرد دیگر آن بازیافت ضایعات پ پ است. امروزه از همین مواد بازیافتی در تولید لوازم التحریر، تلفن، روکش‌ کابل‌های، سیمی مخازن آب و … استفاده می‌شود.

بیشترین استفاده‌ای که از این گرانول می‌شود در صنعت نساجی است.گرانول پ پ برای الیاف سازی به این صنعت کمک شایانی می‌کند.

نوع دیگر این پلیمر که به آن گرانول پ‌ پ مشکی می‌گویند، در ساخت یکسری از محصولات کاربرد دارند. این کاربردها عبارتند از:

 • لوازم صنعتی
 • میز و صندلی
 • محصولات پلاستیکی

این پلیمر سرعت تولید و کیفیت محصولات را بالا می‌برد. این پلیمر کم هزینه است و کار تولیدکنندگان را آسان نموده.

برای تولید گرانول پ‌ پ از ضایعات پلاستیک استفاده می‌کنند. یعنی آن‌ها را بازیافت کرده و به گرانول پلاستیک تبدیل می‌کنند. از گرانول پلاستیک در تولید مواد مورد نیاز بهره می‌برند.

در ادامه مقاله می‌خواهیم بدانیم که پلیمر آسیابی چیست و چه کاربردی دارد با ما همراه باشید.

پلیمر آسیابی و شرح آن

دسترسی به مواد ریسایکل کمی سخت است. از دستگاه مخصوصی برای رسیدن به مواد ریسایکل استفاده می‌شود.

پلیمر آسیابی یکی از تجهیزاتی است که برای تسریع بازیافت زباله‌های پلاستیکی از آن استفاده می‌شود.

در این دستگاه می‌توانیم میزان برش و اندازه زباله را تعیین کنیم. این دستگاه  انرژی کمتری مصرف می‌کند و از نظر هزینه به صرفه می‌باشد. پلیمر آسیابی نیروی انسانی را نیز کم کرده است.

از کاربردهای مهم این دستگاه عبارتند از:

 • تولید لامپ‌های پلاستیکی
 • قابل استفاده در زمینه جاده‌سازی
 • بافت فرش پلاستیکی بازیافتی
 • تولید انواع کیف‌های پلاستیکی
 • ساخت دکمه برای پوشاک

این  دستگاه به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: شمشیری و پلاستیکی چکشی. تفاوت این دو دستگاه در نوع برش آنهاست که شمشیری منظم تر زباله را برش می‌دهد. در پلاستیکی چکشی باید دوبار زباله را آسیاب کرد.

عوامل موثر بر قیمت پلی‌پروپیلن و پ پ باتری

تغییر هرکدام از عوامل زیر می‌توانند بر قیمت پلی‌پروپیلن و پ پ باتری اثر بگذارد:

 • تغییر هزینه روغن‌های مورد استفاده
 • موجودی کم یا زیاد
 • میزان تقاضا
 • مذاکرات مجدد در معاملات تجاری
 • قیمت دلار امروز و روزهای دیگر

فرآیند تولید پ پ باتری

در اینجا می‌خواهیم که به نحوه تولید پ پ باتری بپردازیم. ساخت این پلیمر، دارای مراحلی می‌باشد که لازم است آنها را اجرا کرد. در ادامه با این مراحل آشنا خواهیم شد.

گرم کردن پلی پروپیلن:

در مرحله اول، ما باید که پلی پروپیلن خود را توسط یکسری دستگاه‌های حرارتی مانند المنت گرم کنیم تا به شکل مذاب شده آن برسیم. سپس باید این مواد بسیار داغ را به درون یکسری قالب‌های مخصوص قرار بدهیم. به این نکته باید اشاره کرد که این قالب‌هایی که استفاده می‌شود، می‌تواند به هر اندازه‌ای باشد.

در ادامه این مرحله، به سرد کردن آن خواهیم پرداخت و دما را پایین می‌آوریم.

انبار کردن پ پ:

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، از این پلیمر می‌توانیم که به عنوان درب باتری استفاده کنیم. همچنین در تولید پوسته این محصول هم از پ پ بهره برداری شده است.

این مواد ساخته شده را در انبار قرار داده و نگهداری می‌کنیم تا بتوانیم بعدا از این پوسته و درب ساخته شده استفاده نماییم.

مونتاژ قطعات باتری:

پس از ساخت قطعات مورد نیاز باتری، می‌توانیم که آنها را مونتاژ کرده و به محصول مورد نظر خودمان که باتری است تبدیل کنیم. این را هم می‌دانید که باتری دارای ۲ قطب مثبت و منفی می‌باشد. در این مرحله آنها را به یکدیگر جوش می‌دهیم.

اکنون باتری آماده شده را مورد آزمایش قرار می‌دهیم که بررسی کنیم که آیا سالم است یا خیر؟

از باتری‌ها تست ولتاژ، فشار و نشتی می‌گیریم که سالم بودن آن را چک بکنیم.

در ادامه، خود باتری‌ها را هم با متدها و روش‌های خاصی نگهداری می‌کنند که هدف ما در این مقاله بررسی آنها نیست.

گرانول PP بازیافتی:

گرانول PP بازیافتی، یکی از مواد پلیمری است که از کاربردهای زیادی برخوردار می‌باشد. همچنین قیمت مناسبی دارد و تولید کنندگان، از این پلیمر استفاده می‌نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این پلیمر، می‌توانید به مقاله زیر مراجعه کنید.

گرانول PP بازیافتی

در آخر ما درباره ویژگی‌ها و کاربردهای پ‌ پ،پ پ باتری و انواع آن صحبت کردیم امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

اگر خرید پلیمر مد نظر شماست، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

می‌توانید مقاله‌های دیگر ما را نیز دنبال کنید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.