6 نکته مهم در هنگام خرید پلی پروپیلن + قیمت

 

خرید پلی پروپیلن نیاز به بررسی مواردی دارد. در این مقاله به طور مفصل به این مسئله پرداخته شده است. پیش از آن نیز در مورد صنایع مخاطب (کاربرد پ‌پ) و قیمت پلی پروپیلن بحث کوتاهی می‌کنیم.

 

چه صنایعی برای خرید پلی پروپیلن اقدام می‌کنند؟

خرید پلی پروپیلن برای استفاده در صنایعی کاربرد دارد که از پلی پروپیلن معمولاً به عنوان ماده اولیه برای ساخت  محصولات پلاستیکی به روش قالب گیری بادی استفاده می‌شود و در صنایعی مثل قالب گیری استفاده می‌شود.

 

 1. الیاف سازی و تولید پارچه‌های متنوع، چمدان وکیف
 2. قالب گیری تزریقی و تولید قطعات خودرو مانند پلیمر سپری
 3. تولید دستگاه‌های صوتی و تصویری و لوازم خانگی و الکترونیکی
 4. ساخت انواع بطری‌ها، تورهای ماهیگیری وسیم‌های کابل
 5. استفاده در فیلم‌های گرافیک وچاپ
 6. ساخت لوله های آب وفاضلاب

 

Polypropylene یکی از پرمصرف‌ترین پلیمرهای دنیاست و در ساخت محصولات متنوع مانند سیم، روکش و انواع قوطی‌ها استفاده می‌شود. همچنین  به دلیل ویژگی‌هایی مثل مقاومت شیمیایی و فیزیکی بالا، شاخص جریان مذاب زیاد(تست MFI)، چگالی پایین و شفافیت در صنایع مختلفی مثل خودروسازی، نساجی، کاربردهای پزشکی و آزمایشگاه، پلیمر بسته بندی و ساختمان سازی کاربرد دارد به همین دلیل در خرید پلیمر همانند پلی پروپیلن،  باید به خواص، کیفیت و قیمت  پلی پروپیلن دقت شود.

خرید پلیمر

قیمت پلی پروپیلن نساجی

قیمت پلی پروپیلن تحت تاثیر چه عواملی می‌باشد؟

در هنگام خرید پلی پروپیلن باید بدانید که یک سری پارامترهای ثابت بر قیمت پلی پروپیلن تاثیرگذار هستند و با تغییر قیمت هر کدام از این عوامل ممکن است قیمت پلی پروپیلن کاهش یا افزایش یابد به همین دلیل پیش بینی دقیق قیمت برای خرید پلی پروپیلن امکان پذیرنیست.

 

5 عامل اصلی تاثیرگذار بر قیمت پلی پروپیلن:

 

1-قیمت مواد اولیه پلاستیک:

قیمت نفت خام، روغن و سایر افزودنی‌هایی که برای ساخت پلی پروپیلن استفاده می‌شودبر قیمت آن تاثیرگذار است به طوریکه با افزایش قیمت نفت خام، تولید کنندگان برای تامین بازار باید آن را خریداری کنند و برای جلوگیری از ضررآن‌ها پلیمر تولیدی را به قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند.

 

2-میزان تقاضا:

درخواست برای خرید پلی پروپیلن می‌توا‌ند در سطح منطقه، کشور وجهان تغییر کند به طوریکه کاهش تقاضا به دلیل عرضه جایگزین برای پلاستیک اتفاق می‌افتد و قیمت پلی پروپیلن را کاهش می‌دهد و به طور متناسب افزایش تقاضا به دلیل نیاز شدید به بسته بندی های بهداشتی و وسایل پلاستیکی و کاهش موجودی اتفاق می‌افتد وباعث افزایش قیمت پلی پروپیلن می‌شود.

 

3-میزان پلی پروپیلن موجود در بازار:

موجودی پلی پروپیلن در بازار و انبار تولیدکنندگان بر قیمت تاثیر مستقیم دارد به همین دلیل معمولا درآخر سال که انبارتکانی صورت می‌گیرد اگر پلیمری طولانی مدت در انبار مانده باشد با قیمت کمتر به فروش می‌رسد و اگرکاهش موجودی پلیمر درانبارها وجود داشته باشد قیمت پلیمر افزایش می‌یابد.

 

4-اختلالات و مشکلات ایجاد شده در تولید و عرضه پلی پروپیلن:

اگر اختلالی در تولید، عرضه و یا حمل نقل پلیمر وجود داشته باید علاوه بر قیمت، تقاضا نیز برای آن تغییر می‌یابد. برخی از مشکلات عبارتند از تداخلات آب وهوایی، مشکلات حمل و نقل و اعتصاب رانندگان که قیمت را افزایش می‌دهند.

 

5-نوسانات ارزی:

خرید پلی پروپیلن مانند خرید هر محصول دیگری قیمت ارزموثر است و عاملی مثل تحریم های منطقه می‌تواند برقیمت ارز تاثیر بگذارد.

 

چند نوع گرانول پلی پروپیلن وجود دارد؟

در خرید پلی پروپیلن باید با از انواع گرانول‌های پلی پروپیلن آگاهی داشته باشید تا بتوانید پلی پروپیلن مناسب با نیاز خود را تهیه نمایید.

گرانول‌های پلی پروپیلن  با توجه به نوع مصرف در صنایع طبقه بندی می‌شوند.

 1. گرانول پلی پروپیلن تزریقی: بیش‌ترین کاربرد پلی پروپیلن مربوط به این گرانول می‌باشد. برای ساخت لوازم الکترونیکی، خودرو سازی، اسباب بازی و بسته بندی استفاده می‌شود.
 2. گرانول پلی پروپیلن الیاف : این گرانول به صورت الیاف و نخ با ضخامت‌های گوناگون تولید می‌شود. درتولید فرش، موکت و پارچه کاربرد دارد.
 3. گرانول پلی پروپیلن بادی: در ساخت محصولاتی مثل مخزن، شیشه وبطری مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. گرانول پلی پروپیلن فیلم: برای تولید فیلم وشیت مورد استفاده قرار می گیرد و در صنایع بسته بندی شکلات و شیرینی کاربرد دارد.
 5. گرانول پلی پروپیلن پایپ: این گرانول‌ها در نوسانات، مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند بنابراین در ساخت لوله‌های آبرسانی وکابل‌های برق رسانی استفاده می‌شوند.
 6. گرانول پلی پروپیلن هایمپک: برای ساخت انواع نایلون و قطعات خودرومانند پلیمرسپری استفاده می‌شود و بیش تر از این گرانول‌ها برای کنترل کیفیت وبا استانداردهای جهانی تولید می‌شود.

 

فاکتورهای مهم در خرید پلی پروپیلن و صادرات گرانول های پلی پروپیلن:

امروزه صادرات پلی پروپیلن در انواع گریدهای کوپلیمر و هموپلیمر انچام می شود.

جهت خرید و استعلام قیمت پلی پروپیلن برای استفاده در صنایع متفاوت و صادرات آن باید به فاکتورهای زیر توجه شود:

 1. گرید گرانول و نوع پلی پروپیلن
 2. دیتا شیت
 3. میزان تقاضا و درخواست
 4. کاربرد گرانول : باید تعیین شود که این نوع پلی پروپیلن برای تولید چه محصولی استفاده می شود تا گرانول نامناسب خریداری نشود.
 5. کشور مقصد یا شرکت خریدار: با توجه به اینکه شرکت مقصد از چه نوع گرانولی با چه کیفیتی استفاده می‌کند قیمت متغیر می باشد.
 6. پلیمرمواد نو یا ریسایکل: از مهم‌ترین نکات درهنگام خرید پلی پروپیلن، نو یا ریسایکل بودن پ‌پ است. محصولاتی مانند سلفون، نایلکس، گرانول پلیمر سبد و برخی پلاستیک‌ها در ترکیبات اولیه خود نیاز به پلیمر مواد نو ندارند و با مواد ریسایکل مرغوب نتیجه مطلوب مورد انتظار را فراهم می‌کنند. در مقابل درتولید پلاستیک‌هایی مانند الیاف لباس یا فرش، به طور حتم از مواد نو استفاده می‌‌شود. برای کسب مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید تا از کیفیت محصول نهایی خود مطمئن شوید.

 

انواع پلی پروپیلن‌های صادراتی:

هموپلیمر: این نوع پلی پروپیلن مقاومت به ضربه و استحکام بالایی دارد همچنین نقطه جوش آن بالا است و برای ساخت انواع پارچه، قطعات خودرو مثل پلیمر سپری و انواع وسایل پلاستیکی مثل پوشک کاربرد دارد.

کوپلیمر: پلی پروپیلن کوپلیمر به دو دسته رندوم وضربه ای تقسیم می‌شود .

کوپلیمر رندوم شفافیت ومقاومت بالا دارد و نقطه ذوب و حرارت آن با توجه به ساختار متفاوت است و در زمینه شکل دهی حرارتی، قالب گیری، فیلم های دمشی و اکستروژن لوله استفاده می‌شود.

کوپلیمر ضربه‌ای سختی و مقاموت بالاتری ازکوپلیمر رندوم دارد و مناسب برای ساخت باتری و لوازم خانگی می‌شود.

صادرات انواع پلی پروپیلن ها به کشورهای مختلف منطقه از جمله ترکیه، ارمنستان، دبی، عراق و آذربایجان صورت می‌گیرد.

امروزه قیمت پلی پروپیلن با توجه به نوسانات ارز مانند: قیمت دلار امروز، به طور مداوم تغییر می‌کند همچنین کیفییت و نوع پلی پروپیلن بر قیمت نهایی آن اثر می‌گذارد بنابراین برای خرید پلی پروپیلن باید درباره تمام مشخصات پلی پروپیلن اطلاع یابید.

قیمت پلی پروپیلن با توجه نوع گرید، کاربرد آن در صنعت، کیفیت مواد اولیه پلاستیک مورد استفاده و شرکت تولید کننده متغیر است بنابراین برای خرید پلی پروپیلن به صورت سودمند بهتر است توازنی بین قیمت پلیمر و کیفیت آن برقرار باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.