همه چیز درباره پلیمر سبدی

پلیمر سبدی، اصطلاحی برای مواد اولیه پلاستیک استفاده شده در تولید سبد است. سبدهای مخصوصی برای نگهداری از وسایل مورد نیاز ما وجود دارد. در این مقاله می‌خواهیم درباره مواد اولیه تشکیل شده و نحوه تولید این محصول توضیح دهیم.

کاربرد پلیمر

مواد اولیه پلیمر سبدی

سبد میوه

می‌توان گفت اکثر پلیمر سبدی‌ها  که ما استفاده می‌کنیم، از جنس پلی پروپیلن(پ پ) یا پلی اتیلن سنگین هستند. بستگی به آسیابی یا نو بودن سبد دارد که از جنس کدام پلیمر باشد. گاهی اوقات دیده شده که از بازیافت پلاستیک برای تولید سبدهای میوه و سبزیجات استفاده می‌شود.

 یکی از این مواد پلاستیکی، گرانول پ پ بازیافتی می‌باشد. گرانول پ پ دمای ذوب خوبی دارد و استحکام آن نیز بالا می‌باشد. علاوه بر آن، این گرانول مقرون به صرفه و اقتصادی نیز هست. همچنین این نوع سبدها به هیچ عنوان به طبیعت و محیط زیست آسیب وارد نمی‌کند. از مواد نو هم در تولید سبدهای مخصوص صنعتی، پیک نیک و رخت استفاده می‌شود.

قیمت گرانول

گرانول چیست؟

در تولید گرانول، یکسری مواد را می‌توانیم به آنها اضافه کنیم که اصطلاحا به این افزودنی‌ها مستربچ می‌گویند. با استفاده از مستربچ‌ها شما می‌توانید یکسری خصوصیاتی را به پلیمر خود اضافه کنید. این ویژگی‌ها کمک می‌کنند که کارایی پلیمرها افزایش یابد. از طرفی دیگر، این مواد افزودنی می‌توانند که شکل ظاهری گرانول‌‌ها را نیز تعیین نمایند. به این مواد پیگمنت گفته می‌شود. با توجه به این موارد، می‌توانیم نتیجه بگیریم که مستربچ‌ها می‌توانند بر روی قیمت گرانول پلیمرها تأثیر بگذارند. چون سبب می‌شود یکسری خصوصیات به پلیمرها افزوده شود و کاربردهای آن زیاد باشد و استفاده شود.

گرانول چیست؟

گرانول بازیافتی

کارخانجات از گرانول بازیافتی به دلیل اینکه زباله کمتری تولید می‌شود، استفاده می‌نمایند. چون پسماند گرانول پلیمرها سبب آلودگی طبیعت و از بین رفتن موجودات زنده می‌شود. با برگرداندن این مواد به چرخه تولید، می‌توانیم که از تولید زباله جلوگیری کنیم و محیط زیست را از شر آنها خلاص کنیم.

از طرفی هم گرانول پلیمرها به مدت زمان زیادی نیاز دارند که در طبیعت تجزیه شوند. این باعث می‌شود تا چهره محیط زیست زشت و کثیف شود. تولید گرانول بازیافتی سبب می‌شود تا باقیمانده گرانول‌های پلیمر هم مورد استفاده قرار بگیرد و هیچ پسماندی از آنها تولید نخواهد شد.

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که این محصول خوب، باکیفیت، کاربردی و در عین حال اقتصادی را چگونه می‌توانیم تولید کنیم؟

با ما همراه باشید تا شما را با ماشین آلات مورد نیاز در تولید پلیمر سبدی آشنا کنیم.

نحوه تولید پلیمر سبدی

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، ما برای تولید پلیمر سبدی به یکسری ماشین آلات و ابزارهایی نیاز داریم. این ابزارها عبارتند از:

1.دستگاه تزریق پلاستیک:

گرانول

دستگاه تزریق پلاستیک، دستگاهی است که برای ساخت تعداد زیادی پلاستیک از آن استفاده می‌شود. در اول کار گرانول پلیمر را ذوب می‌کنند و سپس زیر فشار، در یک قالب قرار می‌دهند و پلاستیک درون قالب را سرد می‌کنند تا به شکل جامد دربیاید.

این دستگاه انواع مختلفی دارد و هرکدام دارای کاربردهای مخصوص به خود هستند.

2.دستگاه اسکروکانوایر:

اسکروکانوایر وظیفه انتقال مواد بسیار ریز و پودری شکل، در مسیرهای کوتاه را دارد. این دستگاه دارای یک تیغه مارپیچ فلزی را دارد که با حرکت چرخشی خود مواد را منتقل می‌نماید. مواد اولیه پلیمر سبدی می‌تواند بازیافتی نیز باشد. به همین خاطر به صورت پرک دیده می‌شود و این دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3.ماردون و سیلندر بای- متالیک:

از سیلندر برای پخت و ترکیب کردن مواد پلیمری استفاده می‌شود. ماردون هم مواد را به جلو پیش می‌برد که در ذوب کردن و گرما دادن مواد به سیلندر کمک کند.

اما پرک‌های مواد آسیابی ممکن است به ماردون و سیلندر آسیب بزند و از عمر آنها کم کند. برای جلوگیری از این مشکل باید از ماردون و سیلندر بای- متالیک استفاده کرد تا نیاز به تعمیر زیاد نداشته باشد و پلیمر سبدی با کیفیت بالایی را تولید بکند.

4.دستگاه آسیاب پلاستیک:

از دستگاه آسیاب پلاستیک برای بازیافت و آسیاب پلاستیک استفاده می‌شود. این دستگاه از با ارزش‌ترین دستگاه‌ها در بازیافت پلاستیک به حساب می‌‌آید.

آسیاب پلاستیکی 2 نوع می‌باشد: چکشی و شمشیری.

از این دستگاه در تولید انواع سبد استفاده می‌شود. آسیاب پلاستیک چکشی به عنوان اصلی‌ترین دستگاه در تولید پلیمر سبدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلام آخر

در این مقاله درباره پلیمر سبدی و ابزارهایی که این محصول را می‌سازند صحبت کردیم برای کسب اطلاع بیشتر می‌توانید با کارشناسان وثیق پتروپلیمر در ارتباط باشید و برای آشنایی با دیگر محصولات، به سایت ما مراجعه فرمایید. اگر قصد خرید پلیمر را دارید، می‌توانید که با ما تماس حاصل فرمایید.

مقاله‌های پیشنهادی:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.