انواع گرانول نایلون | قیمت، کاربرد، خرید!

گرانول نایلون پلاستیک­ های استوانه ای یا گلوله ای شکل هستند که از مواد اولیه پتروشیمی بازیافت میشوند. درواقع گرانول فرمی از ماده پلیمری است که به دلیل عدم ایجاد مشکلات تنفسی و زیستی از حالت پودری بودن به حالت دانه ای تبدیل شده است. این مواد از پر استفاده ترین مواد اولیه صنایع تولیدی است که بیشتر به شکل مذاب کاربرد دارند.

گرانول نایلون چیست
خرید گرانول نایلون ریساکل از وثیق پترو پلیمر

اگر این دورریزهای پلاستیکی را در محیط زیست رها کنیم باعث آلودگی محیطی میشود. با تبدیل این ضایعات به گرانول هم از آلوده شدن محیط زیست جلوگیری کرده و هم در هزینه ها صرفه جویی می‌شود.

گرانول چیست؟ | آشنایی با گرانول نایلون بازیافتی

گرانول به قطعات کوچک و ریزی از پلیمرهای مختلف گفته می‌شود. بعضی از مردم فکر می‌کنند که گرانول نوعی پلیمر است. اما این تصور کاملا اشتباه و غلط می‌باشد. پلیمرهایی مانند پلی اتیلن و پ پ، گرانول‌های خاص خودشان را دارا می‌باشند. همچنین اندازه یکسانی نیز دارند. پلیمر حالت گرانول با استفاده از روش‌های مختلف تولید می‌شود که شامل: برش زیر آبی، رینگ آبی، خشک و رشته‌ای می‌باشد. (گرانول چیست)

گرانول بازیافتی هم در یکسری از کارخانجات تولید می‌شود. چون به صرفه است و دیگر لازم نیست برای تولید مواد نو هزینه کرد. گرانول نایلون هم می‌تواند به صورت ریسایکل و بازیافتی تولید شود. در ادامه راجع به گرانول نایلون بازیافتی صحبت خواهیم کرد.

گرانول نایلون بازیافتی

گرانول نایلون بازیافتی، گرانولی است که از بازیافت و ریسایکل کردن به دست می‌آید. از لحاظ کیفیت، گرانول نایلون بازیافتی، کیفیتی شبیه به مواد نو خودش را دارا می‌باشد. همچنین از قیمت کمتر و مناسبی نسبت به مواد نو برخوردار است. به همین دلیل تولید کنندگان محصولات پلیمری، از گرانول نایلون بازیافتی استفاده می‌نمایند. در واقع برای آنها صرفه اقتصادی خوبی دارد و مجبور نیستند دوباره مواد نو را تولید کنند و هزینه زیادی متحمل شوند. پس نتیجه می‌گیریم که این پلیمر، از همه لحاظ مفید است.

انواع گرانول نایلون

گرانول نایلون به دلیل نوع تولید و شکل آن به انواع گرانول ها تقسیم می‌شود. که از این گرانول ها در صنایع تولیدی مختلف استفاده می‌شود.

1-گرانول پلی اتیلن:

گرانول پلی اتیلن، پلیمری است که در زندگی روزمره ما مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تولید قطعات خودرو و لوله‌ها، می‌توانید که این پلیمر را مشاهده نمایید. پلی اتیلن هم می‌تواند که مانند گرانول نایلون بازیافتی، ریسایکل شود و از این قضیه مستثنی نیست. گرانول پلی اتیلن دارای 3 گرید معروف می‌باشد که در ادامه آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

PE100

پلی اتیلن 100 یکی از گریدهایی است که در تولید یکسری محصولات پلیمری مورد استفاده قرار می‌گیرد. عدد 100 به علت چگالی بالای این گرید در کنار نام آن درج شده است. در واقع گرید پلی اتیلن 100، HDPE می‌باشد‌.

یکی از کاربردهای مهم پلی اتیلن 100، تولید لوله می‌باشد. لوله‌ها امروزه در همه‌جا مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کارخانجات صنعتی گرفته تا ساختمان‌های مسکونی، این لوله کاربرد دارد. چون از مقاومت شیمیایی بالایی برخوردار است و می‌تواند در برابر موادی همانند اسیدها و بازها از خود مقاومت نشان بدهد. همچنین از مقاومت ضربه‌ای بالایی برخوردار می‌باشد و این سبب می‌شود که ساختار آن تغییر نکند و از بین نرود.

PE020

پلی اتیلن 20 در واقع پلی اتیلنی سبک می‌باشد که به اصطلاح LDPE گفته می‌شود. یعنی این پلیمر از چگالی پایینی برخوردار است. خصوصیات مثبت آن شامل: قابل اشتعال نبودن، بی بو، داشتن شفافیتی متوسط و… می‌باشد.

از کاربردهای مهم آن، می‌توان به تولید نایلون و نایلکس اشاره نمود. قطعات خودرو، اسباب بازی، سیم برق و… کاربردهای دیگر این گرید می‌باشند.

PE022

پلی اتیلن 022، پلیمری است که می‌توانیم با توجه به ویژگی‌های خاص، آن را مورد بهره برداری قرار بدهیم. از خصوصیات بارز این گرید، می‌توان به هدایت جریان برق و مقاومت آن در برابر حرارت اشاره نمود.

کاربردهای این گرید شامل موارد زیر می‌باشد:

  • تولید قطعات خودرو
  • ساخت وسایل الکتریکی
  • بسته بندی پزشکی
  • و…
گرانول نایلون پلی اتیلن و pp
گرانول نایلون پلی اتیلن

این نوع گرانول از مهم‌ترین انواع گرانول نایلون است که خود به سه دسته تقسیم می‌شود:

پلی اتیلن سنگین گرید لوله:

در لوله های پلی اتیلن و نوار تیپ و .. به وجود این نوع پلی اتیلن ها نیاز داریم و از بازیافت این موارد می‌توان به گرانول بازیافتی این پلی اتیلن دست یافت.

پلی اتیلن سنگین گرید بادی:

این نوع گرانول به صورت رشته ای بوده ودارای شفافیت هستند. گرانول بادی دانه بندی یکنواخت و یک شکلی دارند و در ساخت روغن های موتور لوازم توالت تولید دوک نخ و طناب های پلاستیکی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پلی اتیلن سبک گرید فیلم:

مهمترین کاربردهای این نوع از پلی اتیلن درصنعت تولید فیلم و در تولید کیسه‌های پلاستیکی است.

2-گرانول پلی پروپیلن:

این نوع گرانول به صورت گلوله ای بوده و اغلب در صنایع مربوط به مواد پلاستیکی قابل استفاده است. صنعت الیاف ونخ و… نیز از جمله کاربردهای مهم آن است.

3-گرانول پی وی سی:

پی وی سی یکی از پرکاربرد ترین پلاستیک ها در جهان است. این نوع از گرانول در مواجهه با نور آفتاب، ضربات، تغییر رنگ و نقطه جوش آسیب پذیر نیست. این نوع گرانول به دو نوع نرم و سخت تقسیم پذیر می‌شود.

ازنوع سخت آن در لوله های آبرسان، ساخت پنجره های پی وی سی و… و از نوع نرم آن در تجهیزات پزشکی، روکش کابل کیسه های پلاستیکی انواع شلنگ و… استفاده می‌شود.

4-گرانول ای بی اس:

این نوع گرانول توانایی شکل پذیری رنگ و جلا و دوام و مقاومت بالایی دارد و در صنعت برق و الکترونیک، مکانیک و قطعات بدنه خودرو، آبیاری، پلاستیک سرپوش‌های محافظ برخی اسباب بازی ها و… استفاده می‌شود.

5-گرانول پلاستیک:

این نوع از گرانول در صنعت پتروشیمی بدست می‌آید و برای مصارف ذوب و فرم دهی بکار گرفته می‌شود. این نوع گرانول به صورت دانه دانه است و در تولید قطعات ماشین آلات استفاده می‌شود.

6-گرانول بازیافتی :

گرانول بازیافتی از دور ریزهای پلاستیکی تولید می‌شود. این دور ریزهای پلاستیکی بعد از بازیافت به تکه های کوچک برش داده می شوند. بازیافت انواع دور ریزهای پلاستیکی به گرانول ها و کاربرد مجدد آنها هم در جهت صرفه جویی در هزینه و هم کمک به محیط زیست خواهد بود.

کاربرد گرانول نایلون

یکی از شاخص ترین کاربردهای گرانول نایلون برای تولیدات محصولات پلاستیکی و بسته بندی آن هاست. البته کیسه های بسته بندی شده پس از این که تخلیه شدند می‌توانند دوباره بازیافت شده و مواد اولیه گرانولی را تشکیل دهند.

همچنین از دیگر کاربردهای گرانول نایلون میتوان به استفاده آن درصنعت ساختمان سازی اشاره کرد. با توجه به این که گرانول ها دارای پایداری و مقاومت بالایی در برابر حرارت و فشار هستند از آن ها در جهت تولید پروفیل و پنجره و حتی تولید کفپوش‌های ساختمانی استفاده میشود.

جالب است که بدانید از گرانول حتی در صنعت برق هم استفاده می‌شود. در واقع از گرانول درجه یک که ایمن تر است به عنوان روکش های کابل برق استفاده می‌شود. در صنعت راه از گرانول‌های نایلون به دلیل امتیاز بالا و دوام بهتر و مقاومت بیشتر در تهیه بتن و آسفالت بهره گیری می‌شود.

خرید گرانول نایلون

برای اطلاع از قیمت گرانول نایلون باید به این نکته توجه داشته باشید که قیمت این گرانول با قیمت دلار امروز محاسبه می‌شود.

قیمت مواد اولیه پلاستیک:

قیمت مواد اولیه پلاستیک درانواع مواد متفاوت است و برای اطلاع از آنها به سایت مجموعه مراجعه نمایید.

نایلون چیست؟

اولین الیاف مصنوعی ساخته شده توسط دست بشر نایلون است که در دهه 1930 به عنوان جایگزین اولیه ابریشم معرفی شد. نایلون ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی دارد که باعث می‌شود کاربردهای بالایی داشته باشد.

آشنایی با انواع نایلون و تفاوت آنها

آنچه درعموم با عنوان نایلون شناخته می‌شود اغلب کیسه های پلاستیکی هستند که در فروشگاه های متفاوت یافت میشوند اما این کیسه ها تنها بخشی از کاربرد نایلون در زندگی روزمره ما را نشان می‌دهند.

امروزه نایلون از پر استفاده ترین الیاف مصنوعی در صنعت شناخته می‌شود که در بسیاری از مشاغل و صنایع مثل تولید پوشاک، پارچه، نخ، مسواک، چتر، ظروف غذا خوری و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد. از ویژگی‌های نایلون میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دارای جنسی نرم، انعطاف پذیر و الاستیک است.
  • از لحاظ ظاهری دارای شفافیت و روشنایی است.
  • بسیار سبک وزن است.
  • قابل شستشو است.
  • در برابر گرما اشعه ماوراء بنفش و مواد شیمیایی نسبتا مقاوم است.
  • در برابر مواد شیمیایی و روغن ها بسیار مقاوم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر از این محصول می‌توانید با مشاوران وثیق پترو پلیمر تماس بگیرید.

برای خرید پلیمر، می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

مقاله‌های پیشنهادی:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.