مستربچ چیست + انواع + قیمت + دلیل استفاده

مستربچ، موادی است که آن را به دلایل مختلف، با پلیمر (مواد اولیه پلاستیک) مخلوط می‌کنند. هدف از این کار، اضافه کردن یکسری خصوصیات، به پلیمر مورد نظر می‌باشد. در این مقاله می‌پردازیم که مستربچ چیست و درباره خصوصیات، کاربرد و اجزا این محصول صحبت بکنیم. ادامه این مقاله را از دست ندهید. 

خرید مستربچ
خرید مستربچ | افزودنی پلیمری

مستربچ چیست؟

مستربچ چیست را در یک جمله می‌توان خلاصه کرد. نام لاتین آن Masterbatch است و آن را با نام افزودنی پلیمری می‌شناسند که خواص مختلفی به پلیمر اضافه می‌کند.

افزودنی در واقع خود نوعی پلیمر است که انواع مختلف آن خواص متفاوتی به مواد اولیه پلاستیک چه مواد نو و چه پلیمر مواد ریسایکل اضافه می‌کند. رنگ دهی، آنتی اکسیدان، ضد uv و مواد پر کننده از جمله این خواص هستند.

از مهم‌ترین نکات دیگر که در بیان چیستی مستربچ باید عنوان شود این است که در صنایعی مثل تولید قطعات خودروسازی، مواد اولیه باتری، پلیمر بسته بندی استفاده می‌شود.

مستربچ چیست؟
مستربچ یا افزودنی چیست؟

هرچند در ادامه به طور مفصل در مورد انواع افزودنی پلیمری، کاربرد آنها و قیمتشان توضیح داده می‌شود. اما باید بدانید که یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از آن، کاهش هزینه‌های مواد اولیه پلاستیک است. به طور مثال گاهی با افزودن آن در هنگام فرایند تولید مواد ریسایکل، می‌تواند بسیار نزدیک به کیفیت و خواص مواد نو باشد.

اجزاء تشکیل دهنده مستربچ 

این محصول از ۳ جزء تشکیل شده است. در این قسمت به توضیح آنها خواهیم پرداخت. 

پلیمر پایه: 

در پلیمر پایه به این پی می‌بریم که مستربچ از چه نوع پلیمری تشکیل شده است. معمولاً این محصول، از جنس مواد پلیمری همچون: پلی پروپیلن یا پ پ، پلی اتیلن، EVA و یا اتیلن وینیل استات و… می‌باشد. 

در اینجا، مستربچ باید که به شکل گرانول و یا دانه‌ای باشد. 

 

افزودنی: 

دومین جزء، افزودنی‌ها می‌باشند. این مواد برای اعمال تغییراتی در خصوصیات شیمیایی پلیمر به آن اضافه می‌گردد. این مواد افزودنی، می‌توانند بهبود دهنده، پر کننده و یا پیگمنت باشند. 

عامل سازگار کننده 

یکی دیگر از اجزایی که درباره آن صحبت می‌کنیم، عامل سازگار کننده می‌باشد. این مورد از یک خصوصیت مهمی برخوردار است که به آن خاصیت آمفی پاتیکی می‌گویند. 

این خصوصیت به این صورت است که به بخشی از پلیمر خاصیت آب دوستی و به بخش دیگر آب گریزی را عرضه می‌کند. علاوه بر این، خواص دیگری را نیز به همراه دارد که شامل موارد زیر می‌باشد: 

  • سازگار شدن با یکسری پلیمرها مانند پلیمرهای مهندسی و پلی اولفین‌ها  
  • زیاد کردن پایداری حرارتی 
  • تشکیل دادن یک لایه‌ای که بر روی سطح مواد افزودنی پایدار می‌ماند. 

 

در این قسمت شما با بخش‌های مختلف مستربچ آشنا شده‌اید. در ادامه این مقاله می‌خواهیم که در مورد مزایا و ویژگیهای مهم آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید. 

چرا خرید مستربچ؟ 

مستربچ از ویژگی‌ها و خصوصیات مثبتی برخوردار است که این موضوع باعث شده تا خرید پلیمر افزایش پیدا کند.  در ادامه این مقاله به آنها خواهیم پرداخت. 

صرفه جویی در وقت و انرژی: 

مستربچ می‌تواند که در کاهش هزینه‌های اضافی و صرفه جویی در مصرف انرژی، به بسیاری از کارخانجات کمک بکند.  

تسهیل کردن فرآیندها: 

گاهی اوقات پیش می‌آید که یکسری فرآیندها به آسانی انجام نمی‌گیرد و با مشکل روبرو می‌شویم. به عنوان مثال در فرآیند پخش کردن مواد افزودنی، ما نمی‌توانیم به صورت مستقیم روی پلیمرها این کار را عملی بکنیم. ولی اگر در حضور مستربچ، فرآیند پخش کردن را انجام بدهیم، به آسانی و بدون دردسر این کار صورت می‌پذیرد. 

پخش نکردن پیگمنت: 

یکی از ویژگی‌های دیگری که این محصول دارد، پخش نکردن پیگمنت‌ها می‌باشد. یعنی اجازه نمی‌دهد که این مواد در هوا پخش شود. چون بوی رنگ موجب به خطر افتادن سلامتی کارکنان در کارخانه می‌شود. از طرف دیگر مستربچ این اجازه را نمی‌دهد که محیط اطراف آلوده و کثیف بشود. 

یکنواخت کردن رنگ: 

این محصول رنگ را به صورت کاملا یکنواخت پخش می‌کند و آن را به بهترین شکل عرضه می‌کند. تمام قسمت‌ها را رنگ نموده و جایی را بی رنگ قرار نمی‌دهد. 

ثبات زیاد: 

این محصول از ثبات بالایی برخوردار است. یعنی رنگ و خواص دیگر، می‌توانند که به مدت طولانی ماندگار شوند و دوام بیاورد. 

جابجایی آسان: 

 همانطور که قبلاً گفتیم، مستربچ باید به شکل گرانول در بیاید. چون به این صورت است، پس می‌توان آن را به آسانی و بدون دردسر جابجا نمود. همچنین می‌توان به ذخیره کردن راحت این محصول اشاره نمود. 

در این قسمت با یکسری از ویژگی‌های مثبت این محصول آشنایت پیدا کردید. در ادامه این مطلب می‌خواهیم که درباره کاربردهای آن صحبت کنیم. پس ادامه این مقاله را از دست ندهید. 

کاربردهای مهم مستربچ در صنعت 

در مستربچ چیست از کاربرد آن در صنعت به صورت اجمالی گفته شد. یکی از مهمترین صنایعی که این محصول در آن کاربرد دارد، صنعت نساجی می‌باشد. از این محصول در تولید مواردی مثل: نخ‌های پلی استری و نایلونی، فیلم‌ها و… استفاده می‌شود. 

برای آشنایی با محصولات دیگری که حاصل از صنعت نساجی هستند، می‌توانید به مقاله کاربرد پلیمر در نساجی مراجعه کنید. 

موارد دیگری هم هستند که از مستربچ تولید می‌شوند. ظروف یکبار مصرف همانند لیوان، بطری‌های آب معدنی و… از مستربچ تولید می‌شوند. 

لوله و اتصالات و لوازم خانگی، موارد دیگری هستند که از این محصول تولید می‌شوند. 

در اینجا با تعدادی از کاربردهای مستربچ در صنایع مختلف صحبت و اشاره کردیم. در ادامه می‌خواهیم که با روش‌های تولید این محصول آشنا شویم. 

نحوه تولید مستربچ 

تولید مستربچ به ۴ روش معمول انجام می‌گیرد که شامل موارد زیر می‌باشد: 

  • فرمولاسیون 
  • خوراک دهی 
  • اختلاط 
  • الک کردن 

هر کدام از این موارد بالا، با شرایط خاصی تولید می‌گردد. در این مقاله به صورت سطحی این فرآیندها را به شما معرفی کردیم. هدف ما در این مطلب، آشنایی شما با مستربچ می‌باشد. در مقاله‌های دیگر، بیشتر در مورد این فرآیندها صحبت خواهیم کرد. 

انواع مستربچ 

مستربچ، از انواع مختلفی نیز برخوردار می‌باشد که اگر بخواهیم آنها را نام ببریم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم: 

  • پر کننده‌ 
  • رنگی 
  • افزودنی 
انواع مستربچ
خرید انواع مستربچ

در اینجا مستربچ‌های افزودنی، خودشان دارای انواع مختلفی هستند و همچنین می‌توان آنها را به عنوان یکی از بهترین مستربچ‌ها معرفی نمود. البته ما در این مقاله نمی‌خواهیم که درباره این موضوع صحبت کنیم. این قسمت هم مانند بخش فرآیند تولید مستربچ‌ها را مورد بررسی قرار نخواهیم داد و در مقاله‌ای جداگانه و در فرصتی مناسب درباره آنها صحبت خواهیم کرد. 

قیمت مستربچ 

همانطور که گفتیم، مستربچ از انواع مختلفی برخوردار می‌باشد. یعنی قیمت آنها با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال، قیمت مستربچ‌های رنگی با مستربچ مشکی یا سفید متفاوت است. نه تنها این پارامتر، بلکه ما می‌توانیم پلیمر پایه آن را نیز بررسی کنیم. 

 

به انتهای مقاله امروز رسیدیم. امیدواریم که توانسته باشیم شما را راهنمایی کنیم. 

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصول، با مشاوران و کارشناسان وثیق پترو پلیمر تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر، از سایت وثیق پتروپلیمر بازدید به عمل بیاورید. 

اگر می‌خواهید که از آخرین تغییرات قیمت پلیمرها با خبر شوید، به صفحه قیمت‌ها در سایت ما مراجعه کنید. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.