مواد اولیه پلاستیک پلیمر خودرو سازی کدام‌اند؟ پلیمر سپری، باتری و…

کاربرد پلیمر خودروسازی (پلیمر سپری، پلیمر باتری و…) که در دسته پلاستیک‌های مهندسی قرار می‌گیرد، گستردگی و فراوانی بسیاری دارد. پلیمر در همه صنایع ریشه افکنده است اما کاربردهای آن در صنعت خودرو سازی خیلی بیشتر به چشم می‌خورد. مزایا و ویژگی‌هایی که استفاده از پلیمرها به دنبال دارد باعث شده که جایگزینی خیلی از قطعات فلزی شود.

البته رشد مصرف مواد اولیه پلاستیک به عنوان جایگزین بسیاری از مواد اولیه دیگر روز به روز درحال افزایش است. در این بین کیفیت و مرغوبیت محصول نهایی به نوع و درجه کیفیت پلیمر بر می‌گردد. به خصوص در مورد کاربرد پلیمر خودروسازی که بیشتر مواد ریسایکل در آن کاربرد دارد.

پلیمر سپری در خودرو سازی کدام است؟

کاربرد پلیمر خودروسازی به قدری است که حدود 10 تا 15 درصد وزن خودرو را شامل می‌شود. این درحالی است که 20 % قطعات خودرو از مواد اولیه پلاستیک تولید می‌شوند و طبیعتاً وزن کمتری نسبت به قطعات فلزی دارند. سپر نیز سهم گسترده‌ای از موارد مصرف پلیمر در خودروسازی را تشکیل می‌دهد. 

پلیمر سپری چیست وچگونه تولید می‌شود؟

درواقع پلیمر سپری از گرانول‌های پلی پروپیلن تولید می‌شود. پلی پروپیلن یکی از انواع پلیمرهای ترموپلاستیک است که انعطاف پذیری و قالب پذیری خوبی دارد و به هرشکلی تبدیل می‌شود. همچنین ویژگی‌های مکانیکی قابل توجه دارد و از سبک ترین پلیمرها می‌باشد. به سبب همین دلایل در صنعت خودروسازی از آن استفاده می شود. خوشبختانه این گرانول‌ها عمدتا از مواد ریسایکل که شامل سپرهای فرسوده و شکسته می‌باشد بازسازی می‌شود. این روش از نظر قیمت پلیمر بسیار به صرفه است و همینطور کیفیت، خواص و ویژگی های مناسبی برای تولید پلیمر خودروسازی  دارد.

این پلیمر(PP سپری) یک جایگزین مناسب از نظر قیمت پلیمر برای پلاستیک‌های HDPE یا ABS می‌باشد. پ پ سپری برای ساخت قطعات خودرو مثل سینی باتری، سپر، آسترگلگیر، روکش داخلی، صفحه ابزار و روکش درب استفاده می‌شود.

چرخه تولید پلیمرسپری از مواد ریسایکل (rPP):

 1. جمع آوری سپرهای فرسوده شده
 2. دسته بندی وشست‌وشو مواد ریسایکل: با این کار آلودگی های فیزیکی و شیمیایی حذف می‌شود.
 3. ذوب پلیمرهای کارکرده
 4. ورود مواد مذاب به دستگاه گرانول سازی
 5. تولید گرانول های پلی پروپیلن سپری

ویژگی های پلیمرسپری که آن را تبدیل به محبوب ترین پلیمر خودروسازی کرده است :

 1. مقاومت شیمیایی و فیزیکی: این پلیمر با مواد بازی واسیدی واکنش نمی دهد درنتیجه خوردگی درآن ایجاد نمی شود و ازبین نمی رود.
 2. انعطاف پذیری: پلیمرخودروسازی باید به گونه‌ای باشد که به آسانی با ضربه شکسته نشود.
 3. عایق مناسب: مقاومت بالا در برابر الکتریسیته دارد به همین دلیل در ساخت قطعات الکترونیکی کاربرد دارد.
 4. رنگ پذیری: با اینکه پلی پروپیلن، پلیمری شفاف است و به راحتی نو ر را عبور می‌دهد اما می‌تواند به رنگ‌های متفاوت و مات نیز تولید شود.
 5. قیمت پلیمر: قیمت پلیمرسپری به دلیل استفاده از مواد ریسایکل در تولید آن ارزان می‌باشد.
 6. دسترسی آسان: قابلیت دسترسی و خرید آن آسان است.
 7. استحکام بالا: به دلیل ماهیت نیمه کریستالی، استحکام وانسجام بالایی دارد.
 8. مراقبت ازمحیط زیست: زیرا در تولید این پلیمر از مواد بازیافتی استفاده می‌شود.
 9. ظاهر براق: به دلیل اینکه این پلیمر از دسته کوپلیمرها می‌باشد براق است و سطح لغزنده دارد.

مواد اولیه ترموپلاستیک الاستومر TPE

یکی از مواد اولیه‌ای که در تولید سپر استفاده می‌شود، TPE است. ترموپلاستیک الاستومر که ترکیب واژه‌های پلاستیک، الاستومر و گرانول‌های پلاستیکی است، از جمله کاربرد پلیمر خودروسازی به شمار می‌آید. TPE انواع مختلفی دارد که هر کدام کارایی متفاوتی دارند اما به طور قطع در آینده پیش‌بینی می‌شود که صنایع وابستگی بیشتری به این ماده اولیه پلاستیک پیدا می‌کنند؛ چه به صورت مواد نو باشد و چه به حالت پلیمر ریسایکل.

خودروسازی بیشترین مصرف TPE را شامل می‌شود. البته این ماده اولیه کاربردهای دیگر در صنایع بسته‌بندی، تولید مواد غذایی، تولید سیم و کابل، لوله هم دارد. قیمت پلیمر TPE نیز به مواد نو یا گرانول بودن آن بستگی دارد. البته ناگفته نمانند که درجه کیفیت آن نیز بر قیمت تأثیرگذار است. گریدهای تقویت شده ترموپلاستیک الاستومر، پایداری بالاتر و کاربردهای بیشتری دارند. برخی از مزایای کاربرد پلیمر خودروسازی TPE در ادامه لیست شده است.

 • قیمت بسیار مناسب نسبت به دیگر ترکیبات موجود در بازار
 • دارا بودن بسیاری از خواص مطلوب پلاستیک و لاستیک به طور هم‌زمان
 • مقاومت بالا
 • خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری بسیار مناسب
 • رنگ‌پذیری و مقاومت حرارتی بالا در کوره‌های پخت رنگ بدنه اتومبیل

ماکرولون پلیمر سپری در خودروسازی

سپر ساخته شده با مواد اولیه پلاستیک، اولین بار در اروپا و توسط شرکت fordsierra  مورد استفاده قرار گرفت. همچنین کمپانی GE آلیاژی به اسم ماکرولون makrolon  یا  PC/PBT، برای سپرها تولید کرد.  ماکرولون از PC پلی کربنات و PBT پلی بوتیلن ترفتالات، ساخته شده است که شامل ویژگی‌های زیر است.

 • مقاومت در برابر ضربه بسیار بالا
 • مقاومت در برابر روغن و بنزین
 • فرآیند پذیری آسان

کاربرد پلیمر خودروسازی در قطعات خارجی

به غیر از مواد سپری، از گرانول برای تولید دیگر قطعات خارجی ماشین نیز استفاده می‌شود. ضربه‌گیر، رینگ‌های آب‌بندی، واشرها و رینگ‌های پیستون از جمله دیگر موارد مصرف پلاستیک در خودروسازی است.

کامپاندهای پلی پروپیلن یا PP که با افزودنی‌هایی مثل epdm، شیشه و تالک تقویت شده‌اند، هم به حالت ریسایکل و هم به حالت مواد نو، انتخاب خوبی برای تولید این قطعات است. همچنین از پلی آمید‌های تقویت شده نیز در این کاربرد استفاده‌های فراوانی می‌شود.

گرید جدیدی از TPO که شامل پلی پروپیلن است توسط کمپانی نام‌ آشنای تویوتا معرفی شده‌است. TPO نه تنها به عنوان پلیمر سپری بسیار پرطرفدار است بلکه به دلیل خواصی مانند نرمی‌ بیشتر‌، مقاومت بالاتر و قالبگیری بهتر در بسیاری دیگر از کاربردهای خودروسازی استفاده می‌شود.

مواد اولیه پلیمر باتری ماشین

در بین کاربردهای پلیمر خودرو سازی نمی‌توان از پلیمر باتری گذشت. به طور معمول از مواد اولیه پلاستیک در تولید درب و بدنه باتری استفاده می‌شود.

مراحل تولید بدنه و درب باتری را به صورت اجمالی بیان می‌کنیم. ابتدا گرانول پروپیلن(PP) که به حالت جامد است؛ گرما داده می‌شود. پلی پروپیلن‌ها از خانواده پلاستیک‌های پتروپلاست هستند به این معنا که با حرارت، نرم می‌شوند. بعد از مذاب شدن مواد، داخل قالب‌های درب و جعبه باتری تزریق می‌شوند. قالب‌ها با گذر از سیال خنک کننده سرد می‌شوند و مواد را به حالت مورد نظر در می‌آورند. در نهایت هم جعبه با اسید باتری پر شده و بعد از بستن درب آن، قطب‌ها جوش می‌خورند. در این بین نکته مهم مواد پ پ باتری ماشین است. شرکت تولیدی تجاری وثیق پترو پلیمر مفتخر است که مواد اولیه پلاستیک پلیمری را با کیفیت عالی و قیمت تمام شده به صرفه به واسطه بهینه‌سازی فرآیند تولید، عرضه می‌کند.

عصر جدید باتری خودرو و پلیمر

آنچنان که در ابتدا تأکید شد، استفاده از پلیمر به شدت در حال پیشرفت است. جایگزین شدن باتری‌های لیتیوم پلیمر با باتری‌های اسیدی یکی از نشانه‌های این پیشرفت است. برای بررسی دقیق‌تر باتری لیتیوم پلیمر به وبسایت مرجع ویکی پدیا مراجعه کنید.

در این باتری‌ها از الکترولیت جامد مثل پلی اتیلن (PEO) استفاده میشود. البته به طور کل، هم پلی اتیلن و هم پلی پروپیلن جزو پلیمر باتری در این نوع به شمار می‌روند. مواد اولیه پلاستیک در باتری سازی در کنار پلیمر سپری از عمده سفارشات مشتریان عزیز شرکت وثیق پترو پلیمر است.

نحوه قیمت گذاری پلیمر سپری

قیمت آن با توجه به اینکه این پلیمر ازچه نوع گرانول پلی پروپیلن استفاده می‌کند تعیین می‌شود. در تولید آن می‌توان از پ پ سبدی، پ پ بازیافتی معمولی، پ پ صادراتی و … استفاده نمود که کیفیت و قیمت آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای اطلاع از قیمت می‌توانید با کارشناسان وثیق تماس بگیرید. همچنین اگر قصد شما خرید پلیمر است، می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

5 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.