قطعات پلیمری خودرو

قطعات پلیمری خودرو به میزان زیادی در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع پلیمرها، توانسته‌اند که جایگاه خود را در این صنعت تثبیت کنند و تبدیل به قطعات مختلف خودرو شود.

قطعات پلیمری خودرو
قطعات پلیمری خودرو | ریسایکل و مواد نو | وثیق پترو پلیمر

در ادامه این مقاله می‌خواهیم  که شما را با پلیمرهایی که در خودرو بکار برده شده‌اند، آشنا کنیم و کاربردهای آنها را مورد بررسی قرار بدهیم. با ما همراه باشید.

انواع پلیمرهای کاربردی در خودرو

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، پلیمرهای مختلفی در صنعت خودرو سازی برای تولید خودرو استفاده می‌شود. در اینجا می‌خواهیم که چند مورد از این پلیمرها را بررسی کنیم.

پلی پروپیلن:

پلی پروپیلن یا پ پ، از مهمترین پلیمرها محسوب می‌شود. این پلیمر کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف، مخصوصاً خودرو سازی دارد. پلی پروپیلن از ویژگی‌های مهمی برخوردار است و این باعث شده تا بتوانیم در صنعت خودروسازی از پ پ استفاده کنیم.

پلی اتیلن:

PE یا پلی اتیلن نیز یکی دیگر از پلیمرهای مهم است. ویژگی‌‌ای که این پلیمر دارد، استحکام و مقاومت بالای آن می‌باشد. در خودرو‌ سازی، به همین منظور از پلی اتیلن استفاده می‌شود. پس می‌توانیم در این صنعت، می‌توانیم بر روی این پلیمر حساب کنیم.

پلی استایرن:

پلیمر دیگری که به عنوان قطعات پلیمری خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد، پلی استایرن می‌باشد. این پلیمر، از مقاومت شیمیایی بالایی برخوردار است و می‌تواند که در برابر یکسری مواد، مقاوم بماند و ساختار خود را حفظ نماید.

ABS:

ABS، از آن دسته پلیمرهایی است که در خودرو‌ سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پلیمر مقرون به صرفه بوده و به آسانی تولید می‌شود. از ABS برای زیبا سازی ظاهر خودرو می‌توانیم استفاده کنیم. همچنین این پلیمر ایمنی را برای سرنشینان تأمین می‌نماید.

پلی بوتیلن ترفتالات:

یکی دیگر از پلیمرهای مورد استفاده در خودرو، پلی بوتیلن ترفتالات است. ویژگی‌ای که این پلیمر دارد، مقاوم بودن در برابر حرارت می‌باشد. این پلیمر از کاربردهای فراوانی در صنعت خودرو سازی برخوردار می‌باشد.

پلیمرهای دیگری نیز هستند که به عنوان قطعات پلیمری خودرو، مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین از ویژگی‌های مهمی برخوردار هستند که کمک می‌کنند تا محصول خوب و با کیفیتی تولید شده و به ما عرضه شود. در ادامه این مطلب، بیشتر راجع به  ویژگی‌های این پلیمرها صحبت خواهیم کرد.

پلی اتیلن ریسایکل خودر سازی
استفاده پلیمر در تولید پدال خودرو

ویژگی‌های مهم پلیمرها در خودر و‌سازی

همانطور که می‌دانید، پلیمرهای مختلف از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار می‌باشند. این خصوصیات کمک کرده‌اند تا بتوانیم از آن ها در پلیمر خودرو سازی استفاده بنماییم. در ادامه به این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

مقاومت ضربه‌ای بالا:

پلیمرها در برابر ضربه از مقاومت بالایی برخوردار می‌باشند. این پارامتر در صنعتی مانند خودروسازی، دارای اهمیت بالایی می‌باشد و حتما باید به آن توجه ویژه‌ای کرد.

مقاومت شیمیایی:

ویژگی دیگری که در پلیمرها دیده می‌شود، مقاومت شیمیایی آنها می‌باشد. این خصوصیت باعث شده است تا اثرات ناشی از یکسری مواد شیمیایی خطرناک و قوی را خنثی نماید و اجازه ندهد که محصول از بین برود. در پلیمرهای استفاده شده در خودرو نیز می‌توانیم این ویژگی‌ را مشاهده کنیم.

مقاومت دمایی:

یکسری از پلیمرها هستند که در برابر دما، مقاومت بالایی دارند. یعنی در دماهای بالا می‌توانند مقاوم بمانند و شکل خود را از دست ندهند. این یکی دیگر از ویژگی‌های مهم پلیمرها در خودرو‌ سازی می‌باشد.

ویژگی‌های دیگری نیز برای پلیمرها در قطعات پلیمری خودرو وجود دارد که باعث شده است تا این پلیمرها نه تنها در خودرو‌سازی، بلکه در صنایع دیگر و زندگی روزمره مردم نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع همه وسایل و چیزهای دیگری که از آنها استفاده می‌کنیم، به خاطر وجود پلیمرها می‌باشد.

این بخش ما به ویژگی‌های پلیمرهایی که به عنوان قطعات پلیمری خودرو استفاده می‌شوند، اشاره کردیم. در ادامه این مقاله می‌خواهیم که به کاربردهای این پلیمرها در صنعت خودروسازی بپردازیم. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

کاربردهای پلیمرها در خودرو‌سازی

همانطور که قبلاً صحبت کردیم، از قطعات پلیمری خودرو استفاده زیادی می‌شود. یعنی ما در همه قسمت‌های مختلف خودرو می‌توانیم انواع و اقسام پلیمرها را مشاهده کنیم. هر پلیمر با خصوصیت مخصوص به خود در تولید خودرو استفاده شده است. در ادامه این مطلب به کاربردهای آنها خواهیم پرداخت.

تولید باتری خودرو:

یکی از مهمترین بخش‌های خودرو، باتری آن می‌باشد که کارکرد بالایی را دارا است. در این بخش ما می‌توانیم از پلیمر استفاده کنیم. پلیمری که در تولید باتری خودرو، مورد بهره برداری قرار گرفته است، پلی پروپیلن می‌باشد. البته در اصطلاح به آن پ پ باتری می‌گویند. همچنین می‌توانیم از پلی اتیلن هم در تولید این محصول استفاده کنیم.

خرید پلیمر سپری
خرید پلیمر سپری | مواد اولیه سپری ریسایکل با کیفیت نو

سپر خودرو:

سپر جلو و عقب خودرو، قسمت دیگری است که از پلیمرها استفاده می‌شود. برای این بخش، باید به این نکته توجه داشته باشیم که باید از پلیمر سپری مقاوم در برابر ضربه استفاده شود. چون سپرهای خودرو، از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشند. معمولاً از پلی پروپیلن برای ساخت این قسمت استفاده می‌شود.

اتصالات خودرو:

به بخش‌هایی مانند دکمه‌ها و دستگیره‌ها، اتصالات خودرو می‌گویند. در اینجا، به اشکال مختلفی می‌توانیم از پلیمر استفاده کنیم. پلی استایرن، پلیمری است که در این بخش از خودرو مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

مواد اولیه ریسایکل برف پاک کن ماشین
مواد اولیه ریسایکل برف پاک کن ماشین | پلیمر موواد نو سپری و باتری

موارد دیگری که می‌توانیم از پلیمرها به عنوان قطعات پلیمری خودرو استفاده کنیم، در قسمت پایین ذکر شده است:

  • فرمان
  • داشبورد
  • دستگاه تهویه هوا خودرو
  • برف پاک کن
  • سیلندر
  • سیستم‌های سوختی
  • پدال‌های خودرو
  • گل گیر

پلی اتیلن سبک تزریقی

پلی اتیلن سبک تزریقی، نوعی پلیمر است که دارای چگالی پایینی می‌باشد. این نوع مواد اولیه پلاستیک کاربردهای خوبی را دارا می‌باشند و توانسته‌اند که کمک زیادی به زندگی روزمره ما بکنند. همچنین ویژگی‌هایی برای این پلیمر وجود دارد که سبب می‌شود کاربردهای آن افزایش یابد.

این نوع پلی اتیلن تزریقی دارای قیمتی ارزان و مناسب می‌باشد. در واقع کارخانجات می‌توانند که از آنها برای تولید محصولات خود استفاده نمایند.

اگر قصد خرید این پلیمر را دارید و می‌خواهید که از قیمت آن مطلع شوید، می‌توانید که به مقاله لینک شده زیر مراجعه کنید.

پلی اتیلن سبک تزریقی

آشنایی با گرانول

گرانول به قطعات ریز پلیمری گفته می‌شود که با استفاده از روش‌های مختلف آن را تولید می‌کنیم.  این مواد کوچک، از پلیمرهای مختلفی تولید می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با این محصول، می‌توانید که به مقاله لینک شده زیر مراجعه کنید.

گرانول

خرید پلیمر

امروزه پلیمرها توانسته‌اند که به زندگی روزمره مردم و صنایع مختلف نفوذ داشته باشند. این یعنی که ما با پلیمرهای مختلفی کار می‌کنیم. در واقع آنها به بخشی از زندگی ما تبدیل شده‌اند.

مواد اولیه پلاستیک

مواد اولیه پلاستیک از کاربرد زیادی در صنعت خودروسازی برخوردار هستند. در قسمت‌های قبلی از هم کمی راجع به آنها صحبت کردیم.

در یک مقاله‌ای جداگانه ما درباره مواد اولیه پلاستیک صحبت کرده‌ایم. برای مطالعه این مقاله، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

مواد اولیه پلاستیک چیست؟ 

اگر قصد خرید پلیمر را دارید و می‌خواهید از آن، به بهترین شکل استفاده کنید، می‌توانید به مقاله لینک شده مراجعه فرمایید.

به انتهای مقاله رسیدیم. از اینکه این مطلب را دنبال کردید سپاسگزاریم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع، می‌توانید با کارشناسان وثیق پترو پلیمر تماس بگیرید. همچنین برای آشنایی با دیگر محصولات پلیمری، می‌توانید که به سایت ما مراجعه کنید. اگر می‌خواهید از آخرین تغییرات قیمت پلیمرها با خبر شوید، به صفحه قیمت‌ها در سایت ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.