قیمت مواد پلاستیک گرانول

قیمت مواد پلاستیک گرانول از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. همانطور که می‌دانید، گرانول‌ها قطعات کوچک پلیمرها هستند که استفاده زیادی از آنها در صنایع مختلف می‌شود. در این مقاله قصد داریم که بیشتر راجع به مواد پلاستیک گرانول و دیگر پلیمرهایی که گرانول‌های آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، صحبت کنیم. همچنین عوامل موثر بر قیمت گرانول بازیافتی را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

گرانول ریسایکل
قیمت گرانول ریسایکل

 

گرانول چیست؟

گرانول چیست؟ گرانول پلیمرها، در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در صنعت خودرو سازی، از گرانول پلیمر برای ساخت یکسری از قطعات مانند سپر داشبورد، باتری و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تولید باتری‌های خودرو، از گرانول پ پ باتری استفاده می‌شود.

برای ساخت لوله‌های پلیمری هم از گرانول استفاده می‌شود. امروزه لوله‌ها در کارخانجات صنعتی، ساختمان‌های مسکونی و زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین می‌توانید از گرانول پلیمرها در ساخت و تولید مخازن نیز استفاده نمایید.

از کاربردهای دیگر گرانول پلیمرها می‌توان به تولید گرانول‌های نایلون، اسباب بازی و… اشاره نمود.

 

نحوه تولید مواد پلاستیک گرانول

گرانول با روش‌های مختلفی تولید می‌شود که در ادامه این بخش به آنها خواهیم پرداخت. ادامه این مطلب را از دست ندهید.

تولید با استفاده از دستگاه اکسترودر:

دستگاه اکسترودر، دستگاهی است که برای تولید گرانول مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه سبب می‌شود که مواد گرانولی به مواد نواری شکل تبدیل می‌شود. همچنین با استفاده از این دستگاه، می‌توانیم مواد را برش دهیم و به اندازه مورد نیاز تبدیل نماییم. دستگاه اکسترودر دارای توری‌هایی است که هر چقدر ریز باشند، عمل جداسازی را راحت انجام خواهد داد.

تولید گرانول به روش خشک کردن:

در این روش ابتدا ما مواد پلاستیکی را ذوب می‌کنیم سپس با استفاده از توری‌های ریز، می‌توانیم که آنها را عبور داده و در ادامه مسیر این مواد را سرد و خشک می‌کنیم. سپس بعد از خشک کردن، آنها را برش می‌دهیم.

این یکی دیگر از روش‌های تولید گرانول می‌باشد.

تولید گرانول با روش برش در زیر آب:

نوعی دیگر از روش‌های تولید گرانول، برش در زیر آب می‌باشد. در این روش، مواد پلاستیکی را ذوب کرده و توسط یک صافی آن را عبور می‌دهیم. سپس آن را به زیر آب می‌بریم تا در آنجا عمل برش را انجام بدهیم.

در این قسمت شما با روش‌هایی که موجب تولید گرانول می‌شود آشنا شدید. ادامه این مطلب را به نو بودن یا بازیافتی بودن آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

گرانول نو بخریم یا بازیافتی؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که گرانول مواد نو بهتر است یا بازیافتی؟ پاسخ این سوال را ما به شما می‌دهیم.

اگر قصد استفاده از گرانول را دارید، زیاد فرقی نمی‌کند که از بازیافت آن استفاده کنید یا به صورت نو. اما گرانول مواد نو به این خاطر که از کیفیت بالایی برخوردار است بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته بازیافت گرانول هم اگر تغییراتی در آن ایجاد کنیم، می‌توانیم کیفیت آن را افزایش دهیم. از طرفی هم ریسایکل گرانول مواد پلاستیکی، از قیمت کمتری نسبت به مواد نو برخوردار می‌باشد.

یعنی برای کارخانجاتی که از آنها استفاده می‌کنند، به صرفه است و کارایی بالایی دارد. در واقع قیمت مواد پلاستیک گرانول در اینجا متفاوت می‌باشد. یعنی قیمت مواد پلاستیک نو از قیمت مواد پلاستیک ریسایکل بیشتر است.

در این قسمت، شما با تفاوت گرانول‌های بازیافتی و نو آشنا شدید. قصد داریم که ادامه مقاله را به تعریف پلی اتیلن‌های سنگین، سبک و تزریقی بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

پلی اتیلن‌های سبک، سنگین و تزریقی

پلی اتیلن سبک پلیمری است که از چگالی پایینی دارد و آن را به LDPE نیز می‌شناسند و دارای یکسری ویژگی‌های مثبت نیز می‌باشد. همچنین از کاربردهای خوبی برخوردار هستند که می‌توان به تولید لوله‌ اشاره نمود.

از طرفی ما پلی اتیلن‌های سنگین هم داریم که از چگالی بالایی برخوردار می‌باشد و به HDPE معروف است. این پلیمر هم مانند LDPE از ویژگی و کاربردهای خوبی برخوردار است. ما می‌توانیم که از گرانول‌های هر دو پلیمر استفاده نماییم. زیرا از قیمت مناسبی برخوردار می‌باشند.

در این بخش کمی هم به پلی اتیلن تزریقی اشاره می‌کنیم.

پلی اتیلن تزریقی برای تولید یکسری از محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این صورت که پلی اتیلن را به هر شکلی که هست، به قالب تزریق می‌نمایند تا محصول مورد نظر ما با شکلی خاص تولید گردد.

در این بخش شما کمی با پلی اتیلن‌های سبک، سنگین و تزریقی آشنا شده‌اید. قصد داریم که درباره مواد پلاستیک بادی صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

مواد پلاستیک بادی

مواد پلاستیک بادی، موادی است که به گرانول بادی معروف است. گرانول‌های بادی از پلیمری است که در دسته پلی اتیلن‌های سنگین قرار می‌گیرد. این گرانول از خصوصیات مثبتی برخوردار است و دارای کاربردهای خوبی می‌باشد. از مهمترین ویژگی‌های آن می‌توان به مقاومت شیمیایی بالای آن اشاره کرد. یکی از کاربردهای گرانول بادی این است که در تولید روغن موتور نقش دارد.

این مورد را هم اضافه کنیم که گرانول بادی یکی از محصولات پتروشیمی جم می‌باشد.

گرانول بادی ریسایکل
قیمت گرانول بادی ریسایکل

عوامل موثر بر قیمت مواد پلاستیک گرانول

عواملی وجود دارند که سبب تغییر بر قیمت گرانول می‌شوند که در ادامه این عوامل را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

درصد خلوص مواد:

با توجه به این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که هر چقدر پلیمر در یک نمونه بیشتر باشد یا به عبارتی خالص باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت و بر عکس، به هر میزان که ناخالصی بیشتر باشد، از قیمت آن کاسته خواهد شد. برای تعیین درصد خلوص، یکسری آزمایش‌هایی ملاک هستند.

نو یا ریسایکل بودن:

همانطور که در بخش‌های قبلی توضیح دادیم چون که گرانول نو مستقیم از پتروشیمی عرضه می‌شود، از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد و همچنین قیمت آن نیز بالا می‌باشد. گرانول مواد ریسایکل، به دلیل اینکه مجدداً مورد استفاده قرار می‌گیرد، از قیمت پایین‌تری نسبت به گرانول برخوردار است.

رنگ استفاده‌ شده:

رنگ استفاده شده یکی از عواملی است که در تعیین قیمت گرانول نقش مهمی را ایفا می‌کند. بدین صورت که اگر گرانول بدون رنگ باشد، از قیمت بالاتری برخوردار است. رنگ‌های روشن نسبت به بی رنگ‌ها ارزان‌تر و رنگ تیره ارزان قیمت‌ترین پلیمرها می‌باشند. بنابراین برای اطلاع از قیمت مواد پلاستیک گرانول، باید رنگ آن را نیز مد نظر داشته باشیم.

به انتهای مقاله امروز رسیدیم. از اینکه تا آخر متن ما را همراهی کردید سپاسگزاریم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم شما را در این مقاله یاری کنیم.

خرید پلیمر

پلیمرها از کاربردهای زیادی در زندگی ما برخوردار می‌باشند. کارخانجات از این مواد برای تولید محصولات خود استفاده می‌نمایند.

اگر قصد خرید پلیمر را دارید، می‌توانید که روی لینک زیر کلیک کنید و به آن مراجعه کنید.

خرید پلیمر

ریسایکل

ریسایکل‌ها همان مواد بازیافتی هستند. ما می‌توانیم که از پلیمر این مواد به جای  نو آن استفاده کنیم. همچنین از قیمت کمتری هم برخوردار می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مواد، می‌توانید که به مقاله زیر مراجعه کنید.

ریسایکل چیست؟

گرانول PP بازیافتی:

گرانول PP بازیافتی، یکی از محصولاتی است که از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد و از آن برای تولید محصولاتی مانند لوله، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر می‌خواهید که اطلاعات بیشتری راجع به این محصول کسب کنید، می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

گرانول PP بازیافتی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصول و دیگر محصولات، می‌توانید که با کارشناسان و مشاوران وثیق پترو پلیمر تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید که به سایت ما نیز مراجعه کنید. اگر قصد دارید که از آخرین تغییرات قیمت پلیمرها مطلع شوید، می‌توانید که به صفحه قیمت پلیمر مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.