6 مورد مؤثر بر قیمت مواد اولیه پلاستیک ریسایکل و راهنمای خرید

مواد اولیه پلاستیک ریسایکل، توسط منابع بسیار زیادی عرضه می‌شوند، چراکه مخاطبان بسیاری دارند و در اکثر مشاغل مورد استفاده قرار می‌گیرند. دنیای پلیمر ریسایکل، بسیار بزرگ است و دلیل آن هم، مخاطبان و متقضیان بسیار  پلیمر می‌باشد.

در هنگام خرید مواد اولیه پلاستیک ریسایکل، نسبت به مواد نو پتروشیمی نکات بیشتری برای بررسی وجود دارد. بدیهی است که اغلب این نکات به تولیدکننده و فرآیند تولید آن بر میگردد که در نهایت تعیین کننده قیمت ریسایکل می‌باشد. مطالعه این مقاله برای هر فردی که به دنبال تهیه و خرید مواد اولیه مورد نیاز صنف خود، از خودروسازی گرفته تا پلاستیک‌های خانگی،  است؛ اهمیت زیادی دارد.

پلیمر ریسایکل
ریسایکل چیست؟

مواد اولیه پلاستیک ریسایکل چیست؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید دانش کمی در مورد سوال پلیمر چیست داشته باشید. پلیمر به صورت خلاصه مواد خام پلاستیک است که در خیلی از اصناف جایگذین مواد اولیه دیگر شده است. این ماده پتروشیمی به دو صورت مواد نو و ریسایکل موجود است که استفاده از هر کدام به سه مورد زیر بستگی دارد.

  • محصول نهایی شما
  • موقعیت استفاده از محصول نهایی شما
  • توقع شما از کیفیت محصولتان و قیمت تمام شده آن

قیمت پلیمر مواد نو که در پتروشیمی‌ها و از نفت خام تولید می‌شود، طبیعتاً بالاتر از مواد اولیه پلاستیک ریسایکل است. با این وجود کاربردهایی وجود دارد که در آن‌ها استفاده از مواد نو با کیفیت خیلی بالا ضرورتی ندارد.

ریسایکل در لغت به معنای بازیافت است. به طور حتم اکنون با دانستن این مفهوم، به چیستی پلیمر ریسایکل پی‌ بردید. به عبارت دیگر، تفاوت مواد نو و بازیافتی در فرآیند تولید و مواد اولیشان برمیگردد. در ادامه به بیان 6 مورد از دلایل تأثیر گذار بر قیمت ریسایکل می‌پردازیم که هر کدام از موارد می‌تواند راهنمایی برای خرید باشد.

راهنمای خرید ریسایکل
فرآیند تولید ریسایکل

1- مواد اولیه برای تولید گرانول ریسایکل

پیش‌تر گفتیم که پلیمر، مواد اولیه اکثر محصولات است که با پلاستیک قابل جایگذینی هستند و خود پلیمر توسط پالایشگاه‌های پتروشیمی نفت تولید می‌شود. اکنون سوال این جاست که پلیمر ریسایکل از چه موادی تولید می‌شود؟ این مواد از دو طریق تعمین می‌شود، مواد زنده و آسیابی.

مواد نو برای تولید ریسایکل بازیافتی

در این روش به سراغ فرآورده‌ها و محصولات نهایی پلیمر می‌رویم. یکی از نکات مثبت کاربردهای پلیمر این است که قابل بازیافت هستند. یعنی بعد از استفاده می‌توانند دوباره به صورت گرانول در بیایند. اگر بخواهیم در یک جمله مواد نو برای تولید پلیمر بازیافتی را تعریف کنیم به این جمله می‌رسیم: به تمام محصولاتی که از مواد خام پلاستیک تولید شده‌اند و بعد از مصرف برای بازیافت و تولید گرانول مجدد مورد استفاده قرار می‌گیرند، مواد نو گفته می‌شود.

مواد آسیابی چیست؟

مواد نو تحت انجام فرآیندهایی برای ورود به خط تولید گرانول ریسایکل آماده می‌شوند که به آن‌ها مواد آسیابی گفته می‌شود. در واقع اگر مواد نو را مرحله اول و آغازین تولید پلیمر بدانیم، مرحله دوم به عنوان مواد آسیابی نام برده می‌شوند.

تفاوت قیمت مواد اولیه پلاستیک ریسایکل با ماده نو یا آسیابی

آنچنان که گفته شد، این مواد و یا به عبارتی این دو مرحله جزئی از خط تولید هستند و حذف هیچ کدام ممکن نیست. سوالی که پیش می‌آید این است که چه نکته یا نکاتی در این بین باعث ارزان یا گران‌تر شدن قیمت پلیمر بازیافتی می‌‌شود.

طبیعتاً تولیدکنندگانی وجود دارند که اقدام به تولید و فروش مواد آسیابی به کارخانه‌های تولید گرانول می‌کنند. مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت این است که شرکت وثیق پترو پلیمر، علاوه‌بر خط تولید گرانول، خط تولید مواد آسیابی را هم دارد. این موضوع باعث می‌شود که مواد آسیابی را بدون اینکه از منبع دیگری تأمین کند و مجبور به پرداخت سود شخص ثالث باشد، با تجهیرات پیشرفته داخلی و خارجی ناظر تبدیل مواد زنده به آسیابی باشد. این‌چنین است که قیمت مواد اولیه پلاستیک گرانول در وثیق پترو پلیمر در کنار کیفیت عالی بسیار مقرون به‌صرفه است.

2-فرآیند آسیاب کردن بر اساس نوع و جنس پلیمر

از دیگر موارد تأثیر گذار بر قیمت پلیمر ریسایکل، نحوه آسیاب کردن است. این مرحله شامل دو روش متفاوت است که هر دو مربوط به شستشوی مواد زنده می‌باشند. این دو روش، اسید شور کردن و نمک شور کردن هستند که با توجه به نوع مواد زنده تعیین می‌شود. به طور مثال باتری ماشین، باید اسید شور شود تا اسیدهای موجود کاملا از بین بروند. همچنین محصولاتی مانند پلاستیک‌های آشپزخانه باید نمک شور شوند. نمک شور کردن عبارت است از اضافه کردن نمک فراوان به محلولی که قرار است مواد زنده در آن شستشو داده شود.

3-درصد خلوص مواد اولیه

این مورد اگرچه بر قیمت هم تأثیر گذار است اما جزوی از مهم‌ترین راهنمایی‌های هنگام خرید می‌باشد. در هنگام انجام عمل بازیافت گاهی از مواد دیگری که ارزش پایین‌تری دارند، به منظور کاهش قیمت پلیمر نهایی، استفاده می‌شود. در نسبت مواد ناخالصی و مواد اصلی، هر چه مقدار این ناخالصی ها بیشتر باشد از درصد خلوص پلیمر کم می‌کند. شرکت وثیق پترو پلیمر، مواد اولیه پلاستیک ریسایکل، با درصد خلوص 100 و  بدون هیچ‌گونه ناخالصی تولید می‌کند. البته نکته مهم‌تر این است که این درصد خلوص را با قیمت مناسبی عرضه می‌کند، چراکه در سایر مراحل هزینه‌های تولید را کاهش داده است.

4- تأثیر افزودنی‌ها بر قیمت پلیمر بازیافتی

افزودنی‌ها یا petro Add موادی هستند که هر یک می‌توانند خصلت‌هایی به پلیمر بیفزایند. برخی از اثرات افزودنی‌ها عبارت است از: رنگ دادن به پلیمر، افزایش مقاومت در برابر شرایط محیطی، شکل‌دهی بهتر محصول، جلوگیری از زنگ زدگی.   petroAdd بعد از آسیاب کردن مواد اولیه پلاستیک ریسایکل و در صورت نیاز به ترکیب اضافه میشد. به طور حتم استفاده کردن یا استفاده نکردن از افزودنی‌ها در فرآیند تولید، بر قیمت ریسایکل تأثیرگذار است.

مستربچ ضد زنگ
قیمت مستربچ ضد زنگ

5- روش گرانول کردن و قیمت پلیمر ریسایکل

پلیمر ریسایکل در وثیق پترو پلیمر، به صورت گرانول به فروش می‌رسد. گرانول به حالی از مواد پلیمری گفته می‌شود و شکل دانه‌های ریز متفاوتی دارد. ناگفته نماند برخی بسپارها مانند PVC به صورت پودر عرضه می‌شوند. مواد از نظر روش گرانول کردن در دو گروه قرار می‌گیرند.

  • مواد آسیابی بعد از طی کردن فرآیندهایی به صورت مستقیم وارد دستگاه برش شده و گرانول می‌شوند.
  • موادی وجود دارد که با یک بار فرآیند گرانول کردن به حالت مطلوب نمی‌رسد. این مواد برای رسیدن به حالت مطلوب نهایی از دو مرحله‌ی اکسترود کردن و اکسترودگرانول عبور می‌کنند.

6- تعیین مقدار مرغوبیت توسط خود مشتری

کمپانی وثیق، مشتری مداری را اصل اول خود قرار داده است. شما صنعتگران گرامی با ارائه دیتاشیت می‌توانید درخواست محصولی ارزان یا گران‌تر و با کیفیت‌ها و خلوص مختلف را سفارش دهید. البته تیم کارشناسان مجموعه در تنظیم دیتاشیت متناسب به شما کمک خواهند کرد.

قیمت مواد اولیه پلاستیک ریسایکل
مواد اولیه پلاستیک ریسایکل

مواد اولیه پلاستیک ریسایکل به جهت اینکه توسط خود پتروشیمی ارائه نمی‌شوند مستلزم دقیت بیشتری در انتخاب هستند. شما عزیزان می‌توانید خرید پلیمر خود را با اطمینان از تولید کننده‌ای نام آشنا یعنی وثیق پترو پلیمر دریافت کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.