مواد اولیه لوله پلی اتیلن | کدام گرید را نخریم؟

مواد اولیه لوله پلی اتیلن، طبیعتاً باید با توجه به کاربرد و نوع لوله پلی اتیلنی خریداری شوند. با ویژگی‌ها و کاربردهای این تجهیز، در مقاله لوله پلی اتیلن آشنا شده‌اید. اکنون می‌خواهیم که درباره مواد اولیه این لوله پلیمری بیشتر آشنا بشویم. با ما همراه باشید.

 

آشنایی با مواد اولیه لوله پلی اتیلنی

خرید مواد اولیه لوله پلی اتیلن
انواع مواد اولیه لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلنی از لحاظ مواد اولیه، به 3 دسته تقسيم می‌شود:

مواد اولیه PE63

مواد اولیه PE63 موادی است که امروزه کمتر از آن استفاده می‌شود. این مواد طوری طراحی شده‌اند که از ترکیدن لوله فاضلابی جلوگیری می‌کنند. برای تولید این مواد، باید هزینه زیادی را پرداخت کرد که البته به صرفه نیست. علاوه بر این، دیگر از استاندارد هم برخوردار نمی‌باشد.

مواد اولیه PE80

از لحاظ وزنی و جرمی این مواد اولیه نسبت به 2 مواد دیگر در حالت تعادل قرار دارد. یعنی نه آنقدر سنگین و نه آنقدر سبک هستند. قیمت این مواد اولیه نسبت به PE63  بیشتر و نسبت به PE100 کمتر می‌باشد. این نوع مواد اولیه لوله پلی اتیلن توانسته است که تا حدی مقاومت لوله را تضمین کند.

مواد اولیه PE100

این مواد اولیه از پرکاربردترین مواد در تولید لوله‌های پلی اتیلنی می‌باشد. این مواد از ویژگی‌های مهمی که دارد این است که انعطاف پذیر است و مقاومت ضربه‌ای آن بالاست. همچنین صرفه اقتصادی دارد و می‌توان به مقدار زیاد آن را تولید و در بازارعرضه کرد.

اکنون شما با انواع مواد اولیه لوله پلی اتیلن آشنا شدید و اطلاعات جامعی کسب کردید. در ادامه می‌خواهیم به این بحث بپردازیم که مواد اولیه چه ویژگی‌هایی را به لوله پلی اتیلن عرضه کرده‌اند. با ما همراه باشید.

 

ویژگی‌های عرضه شده به لوله‌های پلی اتیلنی

هرکدام از این مواد اولیه ویژگی‌های خاصی را به لوله پلی اتیلن عرضه کرده‌اند.

 از مهمترین ویژگی، این است که لوله در مقابل ضربات مقاومت بالایی دارد و به راحتی نمی‌شکند. همچنین سختی آن را افزایش داده است.

 مورد بعدی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که از انعطاف‌پذیری زیادی برخوردار است و به راحتی بنیان خود را از دست نمی‌دهد.

نصب آسان و راحت، از دیگر مواردی است که باعث شده این لوله از طرفداران زیادی برخوردار باشد و بتوان آن را بدون هیچ دردسر و مشکلی نصب کرد.

این نوع لوله پلیمری همچنین با توجه به مواد اولیه مرغوب و با کیفیتی که دارد می‌تواند در برابر مواد شیمیایی مقاومت به عمل بیاورد. یعنی در برابر مواد اسیدی و بازی مقاومت می‌کند.

خرید مواد اولیه لوله پلی اتیلن
انواع مواد اولیه لوله پلی اتیلن

نفوذ ناپذیری PE

نفوذ ناپذیری از دیگر ویژگی‌ای است که مواد اولیه لوله پلی اتیلن به این لوله داده است. اگر این خصوصیت در لوله پلی اتیلن وجود داشته باشد، به این معنی است که هیچ مواد آلوده‌ای وارد آن نمی‌شود و محتوای داخل لوله تحت تاثیر موارد خارجی قرار نمی‌گیرد.

 

مقاومت لوله‌های pe

یکی دیگر از مزایایی که مواد اولیه لوله پلی اتیلن به وجود آورده است مقاومت در برابر اشعه‌های مضر خورشیدی می‌باشد. یعنی این اشعه‌های مضر به هیج عنوان نمی‌توانند که موجب زنگ زدگی لوله پلی اتیلن شوند. در نتیجه رسوبات لوله تشکیل نمی‌شود و وارد محتویات آن نخواهد شد.

 

از ویژگی‌هایی که مواد اولیه خوب و با کیفیت به لوله پلی اتیلن می‌دهند، این است که عمر بالا را برای لوله ما تضمین خواهد کرد. می‌توان گفت که عمر طولانی مدت سبب افزایش کارایی این نوع لوله پلیمری می‌شود.

ویژگی دیگری که برای لوله‌های پلی اتیلنی وجود دارد این است که در برابر اختلافات دمایی مقاوم است و هیچ اتفاقی برای این لوله نمی‌افتد. در واقع می‌توان از آن در سرما و گرما استفاده کرد.

شما با خصوصیاتی که مواد اولیه لوله پلی اتیلن عرضه می‌دارند آشنا شدید. اکنون می‌خواهیم کمی هم درباره قیمت مواد اولیه صحبت بکنیم. پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مقاله را از دست ندهید.

 

قیمت مواد اولیه لوله پلی اتیلن

قیمت مواد اولیه لوله پلی اتیلن بستگی به کیفیت و میزان کارایی آنها دارد. هرچقدر که کیفیت بالا باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت. البته که این کیفیت به میزان کارایی هم بستگی دارد و با هم ارتباط دارند. هرچقدر که کیفیت بالاتر برود، بر میزان کارایی آن نیز افزوده خواهد شد و خرید پلیمر افزایش خواهد یافت.

مواردی هم وجود دارد که می‌تواند بر قیمت مواد اولیه تاثیر چشمگیری بگذارد. به عنوان مثال قیمت دلار امروز می‌تواند قیمت مواد اولیه پلی اتیلن را تحت تاثیر قرار بدهد.

قیمت نفت و نفت خام بر اساس قیمت گذاری‌های اوپک نیز می‌تواند بر نرخ مواد اولیه تاثیرات زیادی بگذارد.

میزان استقبال مشتری هم در قیمت این مواد نیز بدون تاثیر نیست. اگر استقبال بیشتر بود که قیمت آن بالا می‌رود در غیر این صورت از قیمت کمتری برخوردار خواهد بود.

گرانول بازیافتی

ما توانایی این را داریم که با گرانول بازیافتی پلی اتیلن، لوله مورد نظر خود را تولید نماییم. گرانول‌های بازیافت شده کم هزینه هستند و برای تولید لوله‌های پلی اتیلنی به صرفه می‌باشد.

برای آشنایی بیشتر با گرانول بازیافتی ، می‌توانید به مقاله زیر مراجعه کنید.

گرانول بازیافتی

به پایان این مقاله رسیدیم. ضمن عرض تشکر بابت دنبال کردن این مقاله، از شما درخواست می‌کنیم که به مقاله‌های دیگر سایت وثیق پترو پلیمر مراجعه کنید و با دیگر محصولات آشنایت پیدا کنید.

همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی، با مشاوران و کارشناسان وثیق پترو پلیمر تماس حاصل فرمایید.

مقاله‌های پیشنهادی:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.