پلی‌ اتیلن گرید ۳۸۴۰ 

پلی‌ اتیلن گرید ۳۸۴۰، نوعی HDPE است و از چگالی بالایی برخوردار است. همچنین این گرید نوعی پلی‌اتین دورانی می‌باشد. به خاطر اینکه روش تولید آن به صورت قالب گیری دورانی است، به آن پلی‌ اتین دورانی می‌گویند. 

در ادامه این مقاله سعی داریم که شما را بیشتر با این گرید آشنا کنیم. کاربرد و ویژگی‌های آن را بررسی کرده و روش تولید آن را برای شما بیان کنیم. پس ادامه این مقاله را از دست ندهید. 

ویژگی‌های بارز گرید ۳۸۴۰ 

این گرید از مقاومت ضربه‌ای بالایی برخوردار می‌باشد. می‌تواند که در برابر ضربات، از خود مقاومت نشان بدهد و به راحتی شکل خود را از دست ندهد. 

این پلی‌ اتین حتی در برابر فشار هم مقاوم است. این باعث شده‌ است که به آسانی ترک نخورد و بتواند از خود مقاومت نشان بدهد. نتیجه آزمایش‌ها، نشان‌دهنده این بوده است که ESCR  یا همان میزان مقاومت در برابر ترک خوردگی بسیار بالا می‌باشد. 

این گرید از نقطه ذوب مناسبی برخوردار می‌باشد. نقطه ذوب آن ۱۳۱ درجه سانتیگراد بوده است. یعنی این میزان دما لازم است تا پلیمر مد نظر ما ذوب شود. 

پلی‌ اتین گرید ۳۸۴۰، سختی بالایی را دارا می‌باشد. به طوری که آزمایش‌ها نشان داده است، سختی این پلی‌اتیلن، 65 می‌باشد. با روش سختی سنجی شر یا Shore ، این عدد به دست آمده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این روش، به مقاله لینک شده زیر مراجعه کنید. 

این پلی‌اتین دارای استحکام خمشی مناسبی می‌باشد. طبق آزمایش‌های انجام شده، این گرید می‌تواند فشار 650 مگا پاسکال را تحمل کند و از بین نرود. 

گرید ۳۸۴۰ از رسانندگی گرمایی پایینی برخوردار است. با توجه به آزمایش انجام شده بر روی این پلیمر، چیزی حدود ۵/۰ وات بر کلوین متر می‌باشد که مقدار خیلی پایینی محسوب می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت که این پلی‌اتین از انتقال گرمایی کمی برخوردار است. 

مورد دیگری که باید برای گرید ۳۸۴۰ در نظر گرفته شود، مقاومت کششی نهایی آن است. با انجام آزمایشی مشخص شده که مقدار این پارامتر در پلی‌اتین گرید ۳۸۴۰، برابر ۱۵ مگا پاسکال است.  

افزایش طول در نقطه شکست، یکی از پارامترهایی است که در این پلی‌اتین دیده می‌شود. این مورد به ما نشان می‌دهد که یک ماده قبل از شکسته شدن، چقدر می‌تواند در برابر خم شدن مقاومت کند. با استفاده از یک فرمول مشخصی می‌توان درصد مقاومت این پلیمر را حساب کرد. پلی‌ اتین ۳۸۴۰، حداقل ۹۰۰ درصد توانایی مقاومت دارد. 

MFI این پلیمر، با توجه به آزمایش‌های صورت گرفته، ۴ گرم بر ۱۰ دقیقه می‌باشد. 

نحوه تولید و تشکیل گرید ۳۸۴۰ 

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، این گرید از طریق قالب گیری دورانی تشکیل شده است. در اینجا می‌خواهیم که بدانیم این قالب گیری به چه صورت انجام می‌شود. 

ابتدا مقداری پودر پلیمر مخصوص را درون قالب می‌ریزیم. پودر را علاوه بر اینکه به آن حرارت می‌دهیم، در قالب می‌چرخانیم تا ذوب شود و به دیواره آن بچسبد.  

سپس حرارت را از قالب برمی‌داریم تا مواد داخل آن خنک شود تا بتوانیم به راحتی آن را از قالب جدا کنیم. 

بالا بودن هزینه مواد اولیه و همچنین مواد افزودنی همراه آن، یکی از معایب این روش تولید می‌باشد. 

در این قسمت متوجه شدید که چگونه پلی اتیلن گرید ۳۸۴۰ ساخته می‌شود. در ادامه می‌خواهیم بدانیم که کاربردهای این گرید چیست؟ 

کاربردهای پلی‌اتین ۳۸۴۰ 

پلی‌اتیلن ۳۸۴۰ دارای ۲ کاربرد مهم می‌باشد. یکی از آنها استفاده در مخازن می‌باشد. برای نگهداری از آب شرب به صورت کاملا بهداشتی، از این گرید استفاده می‌شود. همچنین عمر آبی که در داخل مخزن قرار گرفته است، افزایش خواهد یافت. 

یکی دیگر از کاربردهای این محصول می‌توان به استفاده از آن در تولید وسایل بازی در پارک‌ها اشاره کرد. سرسره یکی از این وسایل می‌باشد. مقاومت آن بالاست و کودکان راحت می‌توانند روی آن بازی کنند. 

اکنون شما با کاربردهای این پلیمر نیز آشنایت پیدا کردید. در ادامه می‌خواهیم کمی درباره شرایط نگهداری این گرید صحبت کنیم. 

شرایط نگهداری گرید ۳۸۴۰ 

پلی‌اتین گرید ۳۸۴۰ باید در یک مکانی بدون گرد و غبار و همچنین خشک نگهداری شود. این گرید نباید در دمایی بالاتر از ۵۰ درجه سانتیگراد قرار بگیرد. همچنین این پلیمر را نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد. زیرا اشعه‌های مضر آن می‌تواند پلی‌اتیلن را خراب کند. 

به پایان مقاله امروز رسیدیم. از شما بابت مطالعه این مطلب بسیار سپاسگزاریم. 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصول، می‌توانید با مشاوران و کارشناسان وثیق پتروپلیمر تماس بگیرید. همچنین می‌توانید برای آشنایی با دیگر محصولات، به سایت ما مراجعه کنید. برای اطلاع بیشتر از آخرین تغییرات قیمت دلار امروز و قیمت پلیمرها، به صفحه قیمت‌ها مراجعه فرمایید. 

مقاله‌های پیشنهادی: