چند نکته برای خرید کلوخه مواد پتروشیمی | آف گرید و آن گرید

 

افراد باید برای خرید کلوخه مواد پتروشیمی یا آف گرید یکسری نکات را رعایت کنند. زیرا میان این مواد و آن گرید فرق‌هایی وجود دارد که بد نیست خریداران آن را بدانند. در این مقاله قصد داریم که تعریف و تفاوت آن گرید و آف گرید را بدانیم. همچنین به مواردی که باید در خرید آنها توجه کنیم، بپردازیم.

آف گرید یا کلوخه مواد پتروشیمی چیست ؟

مواد پلیمری باید دارای یکسری از استانداردها باشد. این استانداردها شامل موارد مکانیکی، ظاهری و فیزیکی است. آف گریدها این استانداردها را در صنعت پتروشیمی ندارند. به همین دلیل جداگانه بسته بندی می‌شوند. علت نامگذاری کلوخه مواد پتروشیمی به همین دلیل است. در واقع این مواد به عنوان ضایعات پتروشیمی‌ها به حساب می‌آیند.

کلوخه‌ها مواد بازیافتی نیستند!

اگر که فکر می‌کنید کلوخه مواد پتروشیمی از مواد بازیافتی پلیمری است سخت در اشتباه هستید. چون که مواد پلیمری بازیافتی دوباره یک پلیمر را تولید و استفاده می‌کند. ولی گرید آف اینگونه نیست.

اگر از لحاظ قیمتی ریسایکل و گرید آف را مقایسه کنیم، ریسایکل ارزانتر است و کارایی بالایی دارد.

 

استانداردهای مهم در انتخاب و خرید پلیمر

شاخص های مواد پتروشیمی

در کل محصولات پتروشیمی دارای دو شاخصه استانداردی جریان مذاب و دانسیته می‌باشد. اگر پلیمر دارای این شاخصه‌ها نباشد جزء محصولات آف گرید قرار می‌گیرد.  پلیمری که یکی از این شاخصه ها را نداشته باشد آف گرید 1 است. اگر هردو را نداشته باشد آف گرید 2 می‌باشد. این نکات به ما کمک می‌کنند که خرید پلیمر، به آسانی انجام گیرد.

دانسیته پلیمرها و اهمیت آن

دانسیته یا همان چگالی شاخصه‌ای است که برای تعیین میزان مقاومت یک پلیمر از آن استفاده می‌شود. یکسری از عوامل هستند که می‌تواند بر روی دانسیته تاثیر مستقیم بگذارند که عبارتند از:

  • ترکیب شیمیایی
  • وزن مولکولی
  • درجه بلورینگی

ترکیب شیمیایی

شرایطی وجود دارد که می‌توانند چگالی یک پلیمر را تحت تاثیر خود قرار دهند که شامل موارد زیر هستند:

  • سرعت خنک شدن
  • دما
  • فشار

برای تعیین چگالی باید آزمون‌هایی از پلیمر مورد نظر گرفته شود.  3روش‌ مورد استفاده برای تعیین چگالی یک پلیمر داریم که شامل:

  • پیکنومتر
  • شناوری
  • جابجایی

 

شاخص جریان مذاب(MFI) یا  melt flow index

 

جریان مذاب (MFI)دیگر شاخصه موجود استاندارد در مواد پتروشیمی محسوب می‌شود. برای تعیین خواص پلیمرها از این شاخص استفاده می‌کنیم.

برای دانستن میزان شاخص جریان مذاب، از آزمون‌ها و روش‌های خاصی استفاده می‎شود.

در این مقاله هدف ما بررسی شاخص جریان مذاب و نحوه انجام آزمون آن نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله MFIپلیمر چیست؟ به سایت وثیق پتروپلیمر مراجعه کنید.

 

اکنون با کلوخه مواد پتروشیمی آشنا شدید. در ادامه به توضیح آن گرید می‌پردازیم.

آن گرید چیست؟

به مواد اولیه پلاستیکی ( پلیمر) که دارای استانداردهای لازم باشد و کیفیت بالا را برای محصولات تضمین کند آن گرید می‌گوییم. این استانداردها همان جریان مذاب و دنسیتی می‌باشد. آن گرید به علت کیفیت بالایی که دارد نسبت به آف گرید گران قیمت‌تر است. اگر کیفیت در تولید محصول برایتان مهم است و زیاد نگران هزینه آن نیستید، پیشنهاد می‌کنیم که از آن گرید به عنوان مواد اولیه محصولتان استفاده کنید.

به همین دلیل است که کارخانجات برای تولید پلاستیک ها از آن گرید استفاده می‌کنند و بهترین محصولات را به بازار ارائه می‌دهند.

تفاوت آن گرید و آف گرید :

این دو گرید از لحاظ ظاهری و رعایت استانداردها باهم تفاوت دارند.

اگر بخواهیم این دو را از جنبه کاربردهایشان بررسی کنیم، می‌بینیم که کاربردهای هردو گرید باهم مشترک است و هردو در تولید مواد پلاستیکی تقش دارند.

خرید و قیمت مواد  آف گرید :

قیمت آف گرید

این گرید از آن دسته‌ای است که باید در بورس کالای ایران آن را خریداری کرد. اما مشکل اینجاست که گرید آف در اینجا سخت به فروش می‌رسد. زیرا این مواد از پلیمرهای دست دوم و یا دست چندم به شمار می‌رود.

چون خرید این مواد سخت می‌باشد، خوب است که با یک کارشناس مطمئن درباره آن مشورت بگیرید و درباره میزان ناخالصی و درخشندگی آن مطلع شوید. کارشناسان وثیق پتروپلیمر آماده پاسخ به پرسش های شما در این زمینه می‌باشند.

برای تعیین قیمت این محصول ما باید به درجه بندی گرید توجه کنیم. مثلا برای گرید آف 1 باید 90% قیمت در نظر گرفته شود. برای گرید آف 2 80% قیمت باید در نظر گرفته شود.

با اینکه خرید و فروش کلوخه مواد پتروشیمی بسیار پایین است ولی 40% از قیمت اولیه را در نظر می‌گیریم. البته ناگفته نماند که نرخ امروز دلار قیمت مواد پتروشیمی تآثیر زیادی دارد.

در کل قیمت آف گرید ارزانتر و به صرفه تر از آن گرید می‌باشد و به همین علت در تولیدات پلاستیکی از آن استفاده می‌شود.

استفاده از پلیمر مواد ریسایکل یا کلوخه مواد پتروشیمی :

 

کسانی از کلوخه مواد پتروشیمی استفاده می‌کنند که بخواهند در عین هزینه پایین، مواد نو را هم تولید و عرضه کنند. بالاتر گفتیم که قیمت کلوخه مواد پتروشیمی نسبت به آن گرید ارزان‌تر است. حتی از کلوخه درجه 1 هم می‌توان برای تولید مواد نو نیز استفاده کرد.

همچنین می‌توان از این مواد می‌شود در تولید اجزای خودرو مانند: سپر، موتور خودرو، داشبورد و بقیه قسمت‌های دیگر خودرو استفاده کرد.

البته پ پ باتری از جمله پلیمر مواد ریسایکل می‌باشد که از باتری‌هایی که عمر خود را کرده‌اند استخراج می‌شود. از این مواد نیز در تولید جعبه و پوسته باتری خودرو استفاده می‌شود.

یکسری از محصولات هستند که با پلیمر مواد ریسایکل و ضایعات پلیمری نیز تولید نمی‌شوند. مانند: مخازن، لوله‌ها ، بسته بندی ظروف پلاستیکی و … . باید از مواد نو و یا کلوخه مواد پتروشیمی استفاده کرد.

مواد ریسایکل

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.