پیش از خرید ریسایکل حتما به این نکات توجه کنید!

خرید ریسایکل مستلزم اطلاع از موارد مهمی است. بیشتر محتوای این مقاله کوتاه با تحقیقات میدانی از افراد با تجربه در این کسب‌و‌کار گرفته شده است که در آن، در مورد قیمت ریسایکل خواهید خواند! با مطالعه ادامه این مقاله که توسط کارشناسان شرکت تولیدی-بازرگانی وثیق تهیه شده است؛ خرید عالی داشته باشید.

 

4 نکته مهم هنگام خرید ریسایکل

خرید ریسایکل، موضوع بسیار مهمی است که بسیاری از شرکت‌های تولیدی قطعات خودروسازی، نایلون و نایلکس، پلیمر سبدی و… آن را مهم‌ترین مرحله کار خود می‌دانند. 4 نکته‌ای که در ادامه مقاله بیان شده است در نهایت کیفیت و قیمت ریسایکل را هم مشخص می‌کنند.

 

1-خرید پلیمر ریسایکل مورد مصرف شما

اولین نکته طبیعتاً مشخص کردن نوع پلیمر مورد نیاز کسب‌و‌کار شما است. البته این مورد بیشتر برای افرادی که به تازگی وارد این صنعت شده‌اند قابل بیان می‌باشد. بدیهی است که  افراد با تجربه از گرید مورد نیاز خود اطلاع دقیق دارند. با این وجود کارشناسان ما آماده ارائه مشاوره به صنعتگران گرامی هستند.

مسئله این است که با یک انتخاب بهتر هم از لحاظ کیفی و هم از لحاظ قیمت می‌توانید محصول نهایی خود را تضمین کنید.

 

2- مواد اولیه یا آسیاب پلیمر ریسایکل

همانطور که می‌دانید مواد ریسایکل در واقع بازیافت پلاستیک‌های استفاده شده هستند. مرحله اول تولید آنها نیز آسیاب کردن آنهاست. پیش از خرید بهتر است که نوع بار زنده آسیاب شده را بدانید. بار زنده می‌تواند ضایعات قطعات دور ریز مصرفی و یا ضایعات قطعات از کار افتاده صنعتی باشد.

به طور اصولی بهتر است که نوع بار زنده با محصول نهایی شما تناسب داشته باشد. این مورد به طور حتم بر قیمت ریسایکل تأثیرگذار خواهد بود.

 

3- خرید ریسایکل چند بار تزریق

مفهوم عبارت چند بار تزریق که باید یکی از سوال‌های حتمی شما پیش از خرید ریسایکل باشد، به معنای این است که مواد زنده چند بار وارد چرخه بازیافت شده‌اند. گاهی مواد بازیافتی یکبار تزریق می‌توانند جایگذین خرید پلیمر مواد نو پتروشیمی‌ها شوند و خروجی محصولی با کیفیت عالی داشته باشند.

 

4- انجام تست‌های مربوطه

برای اطمینان از خرید پلیمر ریسایکل لازم است تست‌های روی آن انجام شود. وجود ازمایشگاه مجهز شرکت وثیق پترو پلیمر از جمله برتری‌های آن است.

تست mfi:

mfi تست شاخص جریان مذاب است. برای اطلاع دقیق‌تر به صفحه ام اف آی چیست مراجعه کنید.

 

تست dsc:

dsc بر اساس حرارت مواد و نقطه ذوب مشخص می‌کند که نوع مواد چیست. خروجی این تست یک نمودار با پارامترهای مدت زمان ذوب و دمای ذوب است. با استفاده از این نمودار و جدول‌های استاندار، نوع ریسایکل قابل تشخیص خواهد بود.

 

فیلر:

درصد اَش یا خاکستر در این تست بیان کننده ناخالصی موجود در مواد ریسایکل است. ناخالصی یا خاکستر می‌تواند پودر تالک، کربنات کلسیم یا حتی خاک کارگاه باشد.

 

خرید ریسایکل به چه دلیل اهمیت دارد؟

پس از خرید ریسایکل می‌توان از آن به عنوان ماده اولیه پلاستیک برای ساخت گرانول ریسایکل استفاده کرد. این نوع گرانول با هزینه کمی از مواد ریسایکل به ویژه لاستیک خودرو تولید می‌شود.

گرانول یکی از پرکاربردترین مواد اولیه پلاستیک مورد استفاده در صنایع تولیدی می‌باشد که در تولید محصولات پلاستیکی،صنعت برق و صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد. بنابراین هر چه کیفیت گرانول بهتر باشد، طبیعتاً کیفیت و ارزش محصول نهایی نیز بیشتر است.

ناگفته نماند که در صنایعی مانند هوافضا یا تجهیزات لباس ایمنی و دیگر موارد این چنینی خرید ریسایکل توصیه نمی‌شود و صنعتگران به خرید پلیمر نو از پتروشیمی‌ها روی می‌آورند.

البته در مواردی که از پلیمر بازیافتی استفاده می‌شود هم تفاوت‌هایی وجود دارد. به طور مثال پلیمری که در تولید داشبرد ماشین استفاده می‌شود با پلیمر سبدی در یک سطح از کیفیت نیستند. برای خرید بهتر ریسایکل باید ابتدا شناخت کامل و کافی در مورد چیستی آن داشته باشید و سپس با توجه به کاربرد، خرید پلیمر خود را انجام دهید. در این راه می‌توانید از کارشناسان وثیق پترو پلیمر نیز کمک بگیرید.

 

 

مهم‌ترین کاربردهای الیاف ریسایکل:

خرید ریسایکل به منظور استفاده در صنایع مختلف انجام می‌شود. به همین دلیل امروزه استفاده از انواع ریسایکل به طور گسترده رواج پیدا کرده است.

 1. صنعت نساجی و ساخت الیاف، پارچه، فرش، موکت و تولید انواع البسه گرم
 2. ساخت ایزوگام
 3. تولید عایق‌های حرارتی و رطوبتی
 4. صنعت ساخت مبلمان
 5. مورد استفاده در صنعت کالای خواب برای تولید انواع تشک، لحاف، روتختی و بالشت

به همین دلیل فعالان و خریداران در زمینه مواد اولیه پلاستیک علاقه‌مند به خرید ریسایکل هستند.

 

 

نحوه تولید گرانول ریسایکل:

در این فرآیند ضایعات مختلف پلاستیکی ابتدا خرد می‌شوند. سپس در داخل دستگاه آسیاب و بازیافت شده و برش داده می‌شود به طوریکه به این تکه‌های ریز پلاستیک، گرانول ریسایکل گفته می‌شود.

از معایب گرانول‌های ریسایکل می توان به این شاره کرد که به طور کامل یکنواخت نیستند و این باعث تاثیر منفی بر کیفیت محصول تولیدی می‌شود. از طرفی میزان ناخالصی در هنگام آسیاب کردن به کیفیت محصول نهایی شما آسیب وارد می‌کند.

در شرکت وثیق پترو پلیمر تمام مراحل تولید از ابتدا بررسی کارشناسان با تحصیلات عاله

 

انواع الیاف تولید شده از ریسایکل:

 

 1. الیاف پلی استر ریسایکل: ماده اولیه برای تولید پلی استر ریسایکل، پت می باشد. پت یکی از مواد ریسایکل است که از بطری‌های پلاستیکی تولید می‌شود.بنابراین با استفاده از زباله‌های ریسایکل می توان پلی استر ارزشمند را تولید کرد. الیاف پلی استر به دلیل ویژگی هایی مثل انعطلف پذیری، قابلیت شست و شو، قیمت مناسب و مقاومت بالا کاربرد زیادی در صنایع مبل سازی و عروسک سازی دارند.
 2. الیاف هالو ریسایکل: این الیاف از مواد پلاستیکی ریسایکل تولید می‌شوند و به علت وجود حفره های توخالی فراوان به هالو معروف هستند اما فناوری تولید این الیاف پیچیده است و رسیدن به کیفیت مناسب زمان‌بر است. الیاف هالو به دلیل خاصیت انعطاف پذیری و وزن کمی که دارند درتولید انواع پوشاک وتشک استفاده می‌شوند.
 3. الیاف توپی ریسایکل: این محصول مناسب برای پرکردن بالش، تشک، عروسک وانواع مبلمان می‌باشد به همین دلیل تقاضا برای آن زیاد است و به مقدار زیاد تولید می‌شود و با قیمت مناسب ارائه می‌شود.

 

انواع گرانول‌های ریسایکل:

 

با استفاده از گرانول های ریسایکل، هزینه تولید به میزان زیادی کاهش می‌یابد.

 1. گرانول خودرنگ: از این گرانول به عنوان ماده اولیه کمکی در کنار پرک برای تولید پلی استر استفاده می‌شود و باعث کاهش قیمت نهایی محصول می‌شود.
 2. گرانول سبز: این ماده به همراه پرک سبز برای تولید پلی استر سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد از این گراول در صنعت عایق های رطوبتی استفاده می‌شود.
 3. گرانول رنگی: این محصول با پرک رنگی به منظور تولید الیاف ملانژ استفاده می‌شود و این نوع گرانول به رنگ های متنوعی مثل زرشکی و کرم تولید می‌شود.

قیمت ریسایکل در بازار:

 

امروز قیمت ریسایکل توسط شرکت‌های معتبر تولیدی در نمایندگی‌های رسمی کشورتعیین می‌شود و امکان خرید ریسایکل به صورت روزانه وجود دارد و خریداران می‌توانند الیاف ریسایکل مورد نیاز خود را با کیفیت های متفاوت تهیه نمایند.

شرکت های معتبر ایرانی می‌توانند با رعایت تمام استانداردها واستفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته دنیا ازمواد ریسایکل، مواد اولیه پلاستیک را تولید کنند و خرید پلیمر را برای خریداران راحت تر کنند به طوریکه خریداران با اعتماد بیش‌تر و قیمت ریسایکل کم‌تر دست به خرید بزنند.

 

دلایل استفاده از گرانول های بازیافتی:

 

 1. عوامل اقتصادی: تولید گرانول از از ضایعات پلاستیکی باعث می‌شود قیمت آن در بازار 3 تا6 برابر شود و سود اقتصادی به دنبال داشته باشد.
 2. عوامل زیست محیطی: به دلیل عمر زیاد محصولات پلاستیکی به مدت طولانی در طبیعت به صورت دست نخورده می‌مانند و دفن، سوزاندی آن در طبیعت اثرات جبران ناپذیر دارد به همین دلیل حدود 5 تا 10 درصد محصولات در کشور بازیافت می‌شوند.
 3. عوامل صنعتی : وابستگی روزافزون به پلاستیک منجر به بهره برداری بی رویه از منابع شده و توسعه پایدار محصولات پتروشیمی را به خطر می‌اندازد بنابراین برای حفظ این منابع برای آیندگان بهتر است از محصولات ریسایکل استفاده کنیم.

اکنون صنعت تولید پلاستیک یکی از صنایع پررونق جهان می شود به طوریکه روزانه میزان زیادی از محصولات پلاستیکی تولید و روانه بازار می شود اما باید بدانید رها کردن پلاستیک‌های یکبار مصرف در طبیعت مشکلات جدی ایجاد می کند همچنینی تولید محصولات پلاستیکی جدید از مواد اولیه پلاستیک پرهزینه است بنابراین تولید پلاستیک از طریق خرید ریسایکل واستفاده مجدد آن سودمند است.

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.