پلی کربنات

پلی‌ کربنات، آن دسته از پلیمرها است که از ترموپلاستیک ساخته شده است. از این پلیمر بیشتر در صنایعی همچون: ساختمانی، شیمیایی و…مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پلیمر در عین حال که ماده‌ای سخت محسوب می‌شود اما به صورت شفاف قابل ملاحظه می‌باشد. 

در این مقاله بیشتر به معرفی این پلیمر می‌پردازیم تا شما را با آن آشنا کنیم. ادامه این مطلب را از دست ندهید. 

خصوصیات مهم پلی ‌کربنات 

خصوصیت و شکل ظاهری این پلیمر بدین شکل است که تقریباً حالت شیشه‌ای دارد. پلی ‌کربنات از ابعاد و ضخامت‌های مختلفی تشکیل شده است. این ترموپلاستیک، از انواع رنگهای مختلفی از جمله رنگ شیشه‌ای نیز برخوردار می‌باشد و شکل ورقی دارد. همچنین از لایه‌ای تشکیل شده است که می‌تواند در مقابل اشعه‌های مضر خورشیدی مقاومت کند و از بین نرود. 

ویژگی دیگر که پلی کربنات دارد سبک وزن بودن آن است. این خصوصیت می‌تواند که منجر به حمل و نقل آسان آن شود. 

این پلیمر به راحتی تمیز می‌شود. زیرا دارای ماده‌ای به نام آنتی استاتیک می‌باشد که اجازه نمی‌دهد آلودگی‌ها به درون آن نفوذ کند و شما می‌توانید به آسانی با یک بار شستن آن را تمیز کنید. 

کاربردهای پلی کربنات در صنایع مختلف 

تا اینجا با ویژگی‌ها و خصوصیات ظاهری این پلیمر آشنا شدید. در ادامه این مقاله به کاربردهای خواهیم پرداخت. 

پلی کربنات در خودروسازی و پلیمر سپری

پلی کربنات در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنعت خودروسازی از این پلیمر در ساخت قسمت‌های داخلی خودرو مانند: داشبورد، شیشه‌های چراغ خودرو، تولید سپر و… مورد استفاده قرار می‌گیرد 

ساختمان سازی و پلیمر

در ساختمان ‌سازی می‌توان این پلیمر را دید. مثلاً از آنها می‌توان به عنوان سقف کاذب استفاده کرد. همچنین از این پلیمر می‌توان به عنوان یک پوشش هم استفاده کرد. 

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، در ساختمان سازی، از این پلیمر استفاده می‌شود. در هنگام شرایط بد آب و هوایی مانند طوفان شدید و یا بلایای طبیعی مثل زمین لرزه، می‌توان از این پلیمر استفاده کرد. زیرا از مقاومت بالایی برخوردار است و می‌تواند که در برابر ضربه مقاوم بماند. 

بسته بندی مواد دارویی

در صنعت پزشکی و بهداشتی از این پلیمر در بسته‌بندی مواد دارویی استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت لنزهای چشمی، وسایل دیالیز، عینک طبی و… نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

پلی کربنات برای کاربردهایی با مقاوت بالا

از پلی کربنات حتی در تولید لوازم ایمنی هم استفاده می‌شود. برای مثال کلاه و عینک ایمنی، ماسک‌های محافظ و… استفاده می‌شود. 

در صنعت نظامی نیز این پلیمر کاربرد دارد. تولید شیشه‌های ضدگلوله و شیشه‌ جلوی هواپیماهای جنگی از کاربردهای این پلیمر است.

پلیمر در لوازم کامپیوتر

لوازم کامپیوتر نیز می‌توانند که از این ترموپلاستیک تشکیل شوند. به عنوان مثال در دیسک‌های فشرده( CD و DVD)، قسمت پوششی کامپیوتر و…، از پلی کربنات تشکیل شده‌اند. 

نحوه عملکرد ورق‌های پلی کربناتی 

نحوه کارکرد این ورق به این شکل است که در هنگام تابستان، نور خورشید را برمی‌گرداند و اجازه نمی‌دهد گرمای زیادی وارد منزل شود. همچنین در زمستان نمی‌گذارد گرما از خانه بیرون برود. این باعث گرم شدن خانه می‌شود و در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کند. 

معایب ورق پلی ‌کربناتی 

پلی کربنات با توجه به اینکه از مزایای زیادی برخوردار بود، اما دارای معایبی نیز هست. از مهمترین مشکلی که دارد این است که اگر بیش از حد معمول گرم شود می‌تواند دود را تشکیل بدهد و لایه خود را از دست بدهد. 

 مورد بعدی می‌توان به حساس بودن لایه آن اشاره کرد. چون می‌تواند روی آن خط و خش ایجاد شود که موجب کدر شدن ورق می‌شود و ممکن است حتی طول عمر آن را کاهش دهد. 

عوامل موثر بر قیمت پلی کربنات 

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کرد که قیمت پلی کربنات بر حسب وزن آن یا کیلویی تعیین می‌شود. عواملی هم بر کم یا زیاد شدن قیمت این پلیمر نقش دارند. قیمت مواد اولیه این پلیمر می‌تواند که تاثیر زیادی بر نرخ ورق پلی کربنات داشته باشد. این بستگی به تولیدکننده دارد که از چه نوع مواد اولیه‌ای استفاده کرده است. قیمت دلار امروز نیز می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای بر این ترموپلاستیک بگذارد. 

شما می‌توانید برای دریافت و کسب اطلاعات بیشتر، با مشاوران و کارشناسان وثیق پترو پلیمر تماس بگیرید. همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت وثیق پتروپلیمر، مقالات دیگر را نیز مطالعه فرمایید  

مقاله‌های پیشنهادی: