آشنایی کامل با پلی اتیلن ترفتالات(PET)

پلی اتیلن ترفتالات از خانواده پلی استر می‌باشد. این محصول طرفداران زیادی را دارا است. در واقع پلی اتیلن پِت توانسته است که جای خود را در زندگی روزمره و در بازارها باز کند.

این نوع پلی اتیلن با انجام یکسری واکنش‌هایی انجام می‌شود.

در ادامه قصد داریم شما را با این محصول کاربردی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

ویژگی‌های پلی اتیلن ترفتالات:

یکی از ویژگی‌های این پلی اتیلن، گرانروی آن است. یعنی میزان مقاومت آن در برابر جاری شدن می‌باشد. این ویژگی برای محصول ما به دو شکل است: گرانروی بالا و پایین تر از یک محدوده‌ای.

از دیگر خصوصیت مهم پلی اتیلن پِت استحکام بالای آن است. این به معنی مقاومت ضربه‌ای زیاد آن می‌باشد. ترفتالات درعین حال که مقاوم است، از وزن پایینی نیز برخوردار می‌باشد.

شفافیت و ترکیب پذیری با پلیمرهای دیگر نیز از ویژگی‌های دیگر پلی اتیلن ترفتالات به حساب می‌آید.

مزایای مهم ترفتالات:

 1. دوست دار محیط زیست است و هیچ آسیبی به آن وارد نمی‌کند.
 2. نفوذ ناپذیری این محصول باعث شده که مواد آلوده و سمی از آن عبور نکند و موادی را که با ترفتالات تولید کردیم، آلوده نشود.
 3. علاوه بر مقاومت فیزیکی که در بالا عرض کردیم، از مقاومت شیمیایی نیز برخوردار است و در برابر اسیدها و بازها مقاوم است.
 4. این پلی اتیلن توانایی بازیافت بالایی دارد و می‌توانیم از آن به صورت مجدد بهره ببریم. همچنین این عمل به آسانی قابل انجام است.

با بررسی‌های دقیقی که توسط دانشمندان صورت گرفته است، نشان می‌دهد ترفتالات هیچگونه ضرری برای انسان و بقیه موجودات ندارد. حتی تحقیقات عمیق می‌گویند که اثر منفی روی ژن‌های موجودات زنده نمی‌گذارد. این هم یک مورد دیگر از فواید این پلی استر می‌باشد.

عیب های اساسی ترفتالات:

 • تجزیه آن خیلی کند انجام می‌شود.
 • این پلیمر انرژی زیادی مصرف می‌کند.
 • سوزاندن این پلی اتیلن سبب آلوده شدن هوا و بیمار گشتن بسیاری از افراد

با توجه به اینکه توانایی پلی اتیلن ترفتالات درتجزیه و بازیافت بالا است،  ولی زمان زیادی را صرف این کار می‌کند و همچنین چهره طبیعت و محیط زیست جلوه زشت و بدی پیدا می‌کند.

اما از عیب دیگر این پلیمر بحث آزاد کردن گازهای مضر آن است. یعنی با سوزاندن PET هوای آلوده را به شهر تزریق می‌کنیم. پس باید دقت داشته باشیم که اگر لازم نیست، این محصول را نسوزانید تا همه از هوای پاکیزه استفاده کنند.

در اینجا با ویژگی‌ها و مشخصات پلی اتیلن ترفتالات آشنا شدید. در ادامه این مقاله می‌خواهیم که شما شناخت کاملی نسبت به کاربردهای این محصول، پیدا کنید.

کاربردهای مهم پلی اتیلن ترفتالات در صنایع مختلف:

در بازار از این نوع پلی اتیلن به عنوان با کیفیت ترین مواد یاد می‌کنند. چون که از آن در تولید محصول مدنظر خود استفاده می‌کنند.

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که پلی اتیلن پِت در کجا کاربرد دارد؟

یکی از کاربردهای این پلیمر، در ساخت بطری‌های آب معدنی می‌باشد. در واقع این محصول در زندگی روزمره ما نیز استفاده می‌شود.

بسته بندی مواد غذایی و بهداشتی محصولاتی هستند که در آنها پلی اتیلن ترفتالات به کار رفته است. یعنی می‌توانیم نتیجه بگیریم که به خاطر نفوذ ناپذیری پلی اتیلن، می‌توانیم در بسته بندی مورد استفاده قرار دهیم.

مهمترین کاربردی که پلی اتیلن ترفتالات دارد، در صنعت نساجی است.  همانطور که قبلا اشاره کردیم پلی اتیلن پِت در دسته پلی استرها قرار دارد و این مواد استحکام بالایی دارند. برای تولید یکسری از الیاف می‌توانیم از ترفتالات کمک بگیریم.

پلی اتیلن ترفتالات در نساجی
کاربرد پلی اتیلن ترفتالات در نساجی

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله کاربرد پلیمر در نساجی مراجعه فرمایید.

اما از این پلی اتیلن در چاپخانه‌ها هم استفاده شده است. یعنی می‌توانیم که در چاپ‌های 3 بعدی از آن بهره ببریم.

یکی دیگر از کاربردهای PET، استفاده از آن در کارهایی که به برق مربوط می‌شود است. چون خواص الکتریسته‌ای این پلیمر بالا است.

همچنین از این پلیمر در ساخت انواع فیلم نیز استفاده می‌شود. از فیلم‌های نساجی گرفته تا فیلم‌های عکاسی این پلیمر کاربرد دارد.

ترفتالات حتی در صنعت خودروسازی هم مورد استفاده قرار گرفته است. از آن در تولید قسمت‌هایی مانند: گیربکس، برف پاک کن و… استفاده می‌شود.

کاربرد پلی اتیلن پِت در صنعت خودروسازی
کاربرد پلی اتیلن پِت در گیربکس خودرو

با کاربردهای ترفتالات در صنایع مختلف آشنا شدید. حالا می‌خواهیم که درباره عوامل موثر بر قیمت این محصول صحبت کنیم. لطفاٌ ادامه مقاله را از دست ندهید.

عوامل موثر بر قیمت ترفتالات:

یکسری عوامل مهم هستند که می‌توانند تاثیر مستقیمی بر روی قیمت PET بگذارند.

همانطور که می‌دانید پلی اتیلن از نفت خام ساخته می‌شود. هرچه ارزش و قیمت آن بالاتر رود، بر قیمت پلی اتیلن ترفتالات و همچنین محصولی که از این پلیمر ساخته می‌شود اثر می‌گذارد.

قیمت دلار امروز، از دیگر عاملی است که می‌تواند بر قیمت پلیمر و محصول نهایی آن تاثیر داشته باشد.

گاهی اوقات ممکن است که عرضه و استقبال کم از این پلیمر، از نرخ ترفتالات بکاهد. یا برعکس ، وقتی که عرضه و استقبال زیاد باشد، بر قیمت آن افزوده می‌شود.

به علت تحریم بودن کشورمان، ما نمی‌توانیم که یکسری از پلیمرها به خصوص پلی اتیلن ترفتالات را وارد کنیم. این از عواملی است که موجب افزایش قیمت پلی اتیلن و دیگر پلیمرها شده است.

اما PET دارای زیرشاخه‌های مختلفی می‌باشد. در ادامه به آنها می‌پردازیم.

انواع گرید پلی اتیلن ترفتالات:

این نوع پلی اتیلن انواع مختلفی دارد. یکسری از آنها در تولید بطری‌ها کاربرد دارند و بعضی از آنها در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گریدهایی که در ساخت بطری استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • BG732
 • BG761
 • BG785
 • BG800
 • BG805
 • و…

گریدهایی که در نساجی برای تولید الیاف از آن استفاده می‌شود شامل موارد زیر هستند:

 • TG641
 • TG645
 • TG640
 • TG621
 • و…

صحبت آخر

همانطور که گفتیم این پلیمر کاربرد زیادی در صنعت نساجی دارد از شما می‌خواهیم که درباره این موضوع به مقاله کاربرد پلیمر در نساجی سری بزنید. اکنون شما به طور کامل با پلی اتیلن ترفتالات، کاربردها، ویژگی‌ها وانواع گریدهای آن آشنا شدید. در مقاله دیگر به صورت جداگانه درباره نحوه تولید PET صحبت خواهیم کرد. پس منتظر مقاله‌ بعدی ما باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از این محصول، می‌توانید با مشاوران و کارشناسان وثیق پترو پلیمر تماس بگیرید. همچنین برای آشنایی با دیگر محصولات، به دیگر مقالات ما مراجعه کنید. برای خرید پلیمر نیز می‌توانید روی ما حساب کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.