پلی اتیلن مخازن از معرفی کامل تا خرید با بهترین انتخاب

شما صنعتگران گرامی در صورتی از خرید پلیمر و مواد اولیه مورد نیاز خود رضایت کامل خواهید داشت که در کنار اینکه هزینه مصرفی و خرید اولیه را پایین بیاورید؛ کیفیت محصول نهایی خود را هم تضمین کنید. پلی اتیلن مخازن که یکی از مهم‌ترین کاربرد پلیمر است، در واقع پلیمری از مونومرهای اتیلن است که دارای مشخصات و ویژگی‌های مناسب مانند وزن پایین، عایق حرارتی و مقاومت شیمیایی برای تولید مخازن پلاستیکی می‌باشد. انواع مختلفی از پلی اتیلن‌ها با دانسیته بالا یا سنگین برای ساخت مخزن استفاده می‌شود.

به جهت رسیدن به دو هدف قیمت پلیمر پایین‌تر و کیفیت قابل تضمین، اولین قدم شناخت کامل مواد اولیه مورد نیازتان است. بعد از آن کافی است جهت مشاوره با تیم متخصص وثیق پترو پلیمر در ارتباط باشید.

نحوه تولید پلی اتیلن مخازن:

پلی اتیلن مخازن مورد استفاده در صنعت با پلیمریزاسیون نفت خام و گاز طبیعی یا  اتیلن به وجود می‌آید. به طوریکه این ماده شامل زنجیره‌ای بلند از اتم‌های کربن متصل به هیدروژن می‌باشد و به دلیل ساختار ساده و خواص ترمو پلاستیک یا گرمانرمی که دارد در صنعت تولید پلاستیک پرکاربرد است.

پلی اتیلن مخازن
مواد اولیه تولید مخزن

فیلم پلی اتیلن با روش روتیشنال مدلینگ تولید می‌شود. در واقع در روش روتیشنال مدلینگ از پلی اتیلن با دانسیته بالا(HDPE ) برای شکل دهی و تولید محصولات به صورت توخالی استفاده می‌شود‌.

روش روتیشنال مدلینگ:

در این روش پلیمر به صورت کاملا یکنواخت و یکپارچه تولید می‌شود و فرآیند قالب گیری اين محصولات به صورت دورانی  و به وسیله یک قالب دو تکه می‌باشد.

 1. در ابتدا گرانولی از پلی اتیلن مخازن که گرید غذایی دارد و مورد تایید سازمان بهداشت، غذا و دارو است با مواد محافظت کننده از اشعه فرابنفش و رنگ خوراکی یا تیتانیوم اکسید به روش اکستروژن ترکیب می‌شود.
 2. برای یکنواختی محصول باید قالب به میزان ۳۶۰ درجه و به صورت دو طرفه بچرخد.
 3. در نهایت تا زمان سردشدن دوران ادامه دارد تا زمانیکه مخزن از قالب خود جدا شود.
 4. در مرحله نهایی آزمایش‌های متعددی مثل تنظیم ضخامت قالب، تست تحمل کشش و مقاومت در برابر ضربه انجام می شود تا پلی اتیلن مخازن نهایی از استاندارد برخوردار باشد.

ویژگی‌های پلی اتیلن مخازن:

پلی اتیلن، ماده‌ای مناسب برای تولید مخازن با کیفیت بالا و قابلیت یا توانایی ذخیره سازی مناسب است به طوریکه این ماده برای ذخیره سازی آب، نگهداری انواع سیالات و حمل مواد سازگار با پلی اتیلن کاربرد دارد و در صنایع کشاورزی، ساختمان سازی و شیمیایی  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. مقاومت نوری و محیطی مناسب
 2. عایق حرارتی
 3. مقاومت در برابر خوردگی
 4. قیمت مناسب
 5. انعطاف پذیری و دوام بالا
 6. طول عمر بالا
 7. آسیب پذیری در برابر ضربات شدید فیزیکی
 8. سبک بودن وزن
 9. استحکام و زیبایی

امروزه مخازن پلی اتیلن به دلیل ویژگی های ذکر شده و مزایای فراوان پرکاربرد در عرصه صنعت هستند و به دلیل کیفیت بالایی که دارند مورد توجه خریداران قرار گرفته اند.

انواع کاربردی مخازن پلیمر:

پلی اتیلن مخازن می تواند برای ساخت انواع مخزن با اشکال و کاربردهای متنوع در اندازه های متفاوت به کار رود.

 1. مخزن عمودی
 2. مخزن افقی
 3. مخزن مخروطی
 4. مخزن اسپیرال
 5. مخزن مکعبی
 6. مخزن دوجداره

مخزن عمودی:

این مخزن که از پلی اتیلن مخازن ایجاد می‌شود برای نگهداری مایعات، داروها و مواد شیمیایی مناسب است. شکل این مخزن به صورت استوانه با حالت ساده یا قیفی می‌باشد و از ویژگی های بارز آن می توان به جلوگیری از نفوذ نور، مقاوم در شرایط آب و هوایی مختلف، محافظت در برابر اشعه فرابنفش و واکنش ندادن با اسیدها و بازها اشاره کرد‌.

مخزن افقی:

این نوع مخزن که به نام مخزن خوابیده نیز شناسایی می‌شود در ایران خریدارن زیادی دارد زیرا به عنوان منبع نگهداری آب شرب در منازل مسکونی در اندازه های ۷۰ تا ۱۰۰۰ لیتر کاربرد دارد. این نوع مخازن از یک تا سه لایه پلی اتیلن مخازن تشکیل شده به همین دلیل استحکام بالایی دارد و دربرابر فشار و نشتی مایعات مقاوم است.

مخزن مخروطی:

این مخزن در انتها باریک شده و شکل قیف به خود گرفته است به همین دلیل برای تخلیه کامل مایعات و مواد شیمیایی مناسب است معمولا این مخازن را درون پایه های فلزی قرار می دهند تا انتقال مایعات به ظروف دیگر آسان تر شود. این مخازن معمولا به صورت دو جداره از پلی اتیلن مخازن با ضخامت حداکثر ۱۰ سانتی متر تشکیل می‌شوند

مخزن اسپیرال:

این سازه از لوله های اسپیرال با مقاومت مکانیکی بالا تشکیل شده به همین دلیل قابلیت دفن تا عمق ۱۳ متر دارد و برای پساپ فاضلاب در مجتمع‌های بزرگ همچنین نگهداری انواع مایعات اسیدی و بازی مناسب است.

مخزن مکعبی:

پلی اتیلن مخازن مورد استفاده در ساخت این نوع مخزن در برابر اسید و باز مقاوم است و قیمت مناسبی دارد همچنین به دلیل داشتن دو یا سه لایه مانع از نفوذ نور شده و از رشد جلبک ها جلوگیری می کند.

امکان حمل و نقل، نصب و نگهداری این مخازن راحت است به همین دلیل به صورت فراوان به صورت یکپارچه تولید می‌شوند.

مخزن دوجداره:

این مخازن برای نگهداری اسیدهای قوی در دماهای بالا حتی تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد مناسب می‌باشد از پلی اتیلن سنگین برای ساخت آن در ضخامت‌ها و مقاومت های مختلف استفاده می‌شود و معمولا به شکل افقی یا عمودی در می آید.

کاربرد پلی اتیلن
کاربرد پلی اتیلن مخازن اب نفت…

مزایای مخزن پلی اتیلن:

مخزن که ماده اولیه آنها پلی اتیلن است نسبت به مخازن دیگری که از جنس محصولاتی مثل فایبر گلاس  و کامپوزیت هستند بیش تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 1. هزینه کمتر نسبت به سایر جنس های مخزن
 2. رنگ پذیری
 3. حفظ کیفیت آب و مایعات
 4. نصب و حمل نقل آسان
 5. زمان کاربری و کارکرد طولانی
 6. امکان تولید به صورت چندلایه

عوامل موثر بر قیمت مخازن پلیمر:

قیمت پلی اتیلن برخی مولفه‌ها مثل نوع پلیمر مخازن، کاربری مخزن و نحوه تولید آن بر قیمت تاثیر خواهند داشت.

 1. حجم و ظرفیت مخزن به طوریکه تفاوت فاحشی در قیمت مخازن با حجم های مختلف وجود دارد.
 2. ماده ای که قرار است در مخزن نگهداری شود به طوریکه مخازن که برای نگهداری آب ساخته می شوند هزینه کمتری نسبت به مخازنی دارند که برای نگهداری اسیدها و بازهای قوی استفاده می‌شوند.
 3. شکل ظاهری مخزن مورد استفاده
 4. محل و نحوه نسب مخزن برای مثال هزینه مخازنی که در اعماق دفع می شوند نسبت به مخازنی که برای دفع مناسب نیستند متفاوت است.
 5. گرید یا گرانول پلی اتیلن مخازن با توجه به نوع گرید و قیمت آن، قیمت نهایی مخزن تعیین می‌شود.
 6. مواد افزودنی به پلی اتیلن

حقیقت این است که قدم اول در تولید و به دست آوردن توجه بازار، انتخاب ماده اولیه مناسب است.

برای ساخت مخازن از پلیمر مواد نو و یا پلی اتیلن ریسایکل استفاده می‌شود. اما در نهایت خرید ریسایکل نیاز به دقت بسیار بیشتری دارد. در مسیر انتخاب بهترین پلیمر ریسایکا و مواد نو می‌توانید به تجربه و اعتبار متخصصین تیم وثیق پترو پلیمر اعتماد کنید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.