پلی پروپیلن فیلم چیست؟

پلی پروپیلن فیلم در واقع یک پلیمر کریستالی است که کاربردهای فراوانی در زندگی روزمره ازجمله ساخت اشیا گوناگون دارد.

اشیا و کالاهای ساخته شده از پلی پروپیلن فیلم در صنایع مختلفی مانند ساخت دستگاه‌های پزشکی، محصولات بسته بندی موادغذایی و تولید کالاهای خانگی استفاده می‌شود.

 پلی پروپیلن فیلم به طور کلی در دو گروه عمده فیلم ریخته‌گری یا بدون جهت(ccp) و فیلم جهت‌دار دو محوره (bopp) تقسیم بندی می‌گردد. این تقسیم بندی روی قیمت پلی پروپیلن فیلم موثر است به طوریکه مدل‌های مختلف بستگی به کاربرد فیلم پ پ، قیمت‌های متفاوتی دارند.

 

 

کاربردهای اصلی پلی پروپیلن فیلم :

 

خرید پلی پروپیلن فیلم به این دلیل توصیه می‌شود که این مواد در همه کاربردها قابل بازیافت است و در هنگام فرایند پردازش و بازیافت مجدد فیلم پ پ هیچ نوع ماده وگاز سمی تولید نمی‌شود .

 فیلم پ پ برای استفاده در صنعت بسته بندی به اشکال لمینت شده متفاوتی مثل صدفی، متالایز و تک لایه تولید می‌شود.

پروپیلن فیلم موجود در بازار انواع متفاوتی دارند به طوریکه بیش از ۱۰۰ نوع فیلم پ پ در بازار موجود است و جزء پرکاربردترین فیلم‌های پلاستیکی محسوب می‌شود.

صنعت نساجی و پوشاک: تولید لباس های مخصوص زمستان، لباس ورزشی و آستر

 

 1. پزشکی: تولید کالاهای پزشکی جذب کننده رطوبت و بسته بندی های پزشکی مثل پوشش آنتی باکتریال و بسته بندی داروهای اتاق عمل
 2. محصولات خوراکی و نوشیدنی: از فیلم پ پ درجه F1 برای آب بندی و نوشیدنی ها و بسته بندی محصولات غذایی استفاده می‌شود. این نوع فیلم جلوی ورود اکسیژن، نور و رطوبت به درون بسته بندی می گیرد.
 3. برچسب و بسته بندی تزئینی: روی فیلم پ پ می توان چاپ چند رنگ انجام داد بنابراین می توان با چاپ رنگ ها و طرحهای دلخواه روی فیلم محصولات زیبایی تولید کرد.
 4. محصولات مراقبتی و بهداشتی: وسایل آرایشی و بهداشتی چشم و مو، وسایل محافظتی نوزادان و وسایل بهداشتی مخصوص استحمام

 

 

ویژگی‌های کاربردی پلی پروپیلن فیلم :

 

فیلم پ پ نسبت به فیلم پلی اتیلن برای ساخت کالاهایی که نیاز به استریل کردن در دمای بالا دارند مناسب‌تر است زیرا نقطه ذوب آن بالاتر است.

 

 1. قیمت فیلم پ پ مناسب
 2. شفافیت و براقیت مطلوب
 3. استحکام کششی بالا
 4. نقطه ذوب بالا
 5. قابلیت بازیافت و ریسایکل
 6. مقاومت در برابر تنش‌های محیطی، اسید و باز و رطوبت
 7. غیر سمی و بدون بو
 8. انعطاف پذیری بالا
 9. عایق

ویژگی‌های پلی پروپیلن فیلم مورد استفاده در بسته بندی:

 

 • ایجاد ظاهر و جلوه زیبا برای کالا بسته بندی شده: جلب نظر مشتری برای خرید محصول مورد نظر

 

 • عایق حرارتی: جلوگیری از آسیب محصولات مختلف از جمله لوازم برقی و الکترونیکی

 

 • مقاومت فیلم پ پ در برابر ورود اکسیژن و گرد و غبار: محافظت از محصولات به ویژه کاربردهای دارویی و پزشکی

 

 • امکان بسته بندی مواد غذایی: زیرا هیچ گونه ماده سمی ندارد و بی بو است. همچنین مجوزهای خاص مورد نیاز برای تماس با غذا را دارا است.

 

 • تولید لمینیت های پلاستیکی متنوع

 

 • خاصیت ضد بخار و رطوبت: استفاده برای بسته بندی محصولات شکری مانند شکلات، شیرینی و آب نبات

 

 • شفافیت بالا: بسته بندی پوشاک زیرا ظاهر متنوع و شیکی برای محصولات ایجاد می‌کند.

 

 

انواع پلی پروپیلن فیلم:

 

دو گروه فیلم پ پ موجود در صنعت و بازار ویژگی‌های مشترکی مثل شفافیت، مقاومت و آب بندی حرارتی و آبگریزی دارند.

 

فیلم پ پ cpp:

 

این نوع فیلم‌ها به مدت طولانی تقریبا از اواخر دهه ۵۰ میلادی در بازار موجود هستند‌‌ اما کاربردهای کمتری نسبت به پلی پروپیلن با آرایش دو محوره دارند. این نوع فیلم برای بسته بندی‌هایی با انعطاف‌پذیری بالا مناسب است. به علاوه برای کاربردهایی غیر از بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد و عملکرد مناسبی دارد.

از ویژگی‌های بارز فیلم‌های بدون آرایش، مقاومت بالا در برابر تنش‌های محیطی و دمای پایین می‌باشد. همچنین از نظر خاصیت آب بندی حرارتی بر فیلم با آرایش دو محوره برتری دارد. به همین دلیل در بسته بندی‌هایی که نیاز به مقاومت در برابر رطوبت و چربی دارند از فيلم‌های cpp استفاده می‌شود.

 

فیلم پ پ BOPP:

 

آرایش فیلم‌های دو محوره به این صورت می‌باشد که فیلم در دو جهت طولی و عرضی تحت کشش قرار دارد. این محصول در گروه مهم‌ترین فيلم‌های پلی پروپیلن واقع شده‌اند زیرا دارای استحکام زیاد هستند و در صنایع متعدد استفاده می‌شوند. خواص نوری و مقاومت دربرابر بخار و انواع گازها در فيلم‌هایی با آرایش دو محوره از فيلم‌های بدون آرایش بهتر است. امروزه فيلم‌های BOPP می‌توانند جایگزین فویل آلومینیومی، کاغذ روغنی و سلفون باشند زیرا از مقاومت کششی بالایی برخودار هستند.

 

فیلم پ پ OPP:

 

این محصول یک فیلم نازک پلیمری با استحکام و شفافیت بالا است و به عنوان سلفون شناخته می‌شود. دارای کشسانی یک طرفه است و فیلم تک محور نامیده شده است.

 

 • فیلم پ پ F1: کاربرد اصلی این نوع فیلم در صنایع غذایی می‌باشد.
 • فیلم سفید یا مات
 • فیلم پ پ با توانایی آب بندی حرارتی
 • فیلم با افزودنی به طوریکه فلزی می‌شود.

 

 

انواع روش‌های ساخت پلی پروپیلن فیلم:

 

فیلم پ پ با توجه به کاربرد و نیاز مشتری و بازار به روش‌های متعددی تولید می‌گردد. این فیلم‌ها در ضخامت‌ها و اندازه‌های متفاوت عرضه می‌شود.

 

 1. فیلم رولی
 2. فیلم به صورت دوخت خرده به طوریکه یک طرف آن باز است.
 3. پلیمر جرقه گیری شده
 4. رنگ شده، چاپی، چسب دار

 

روش‌های رایج چاپ فیلم

 

فیلم پ پ توانایی دارد به روش‌های متعددی چاپ شود. رایج‌ترین روش‌های چاپ شامل هلیوگراور و فلکسو است. هلیوگراور برای چاپ روی سلفون به کار می‌رود زیرا هیچ فاصله چاپی ندارد و حتی کوچک ترین جزئیات را هم چاپ می‌کند.

از مطالعه این محتوا در می‌یابید که پلی پروپیلن فیلم یکی از پلیمرهای صنعتی بسیار مهم و کاربردی است که به دلیل خواص منحصر به فرد و متمایز خود در قسمت های عمده صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت پلی پروپیلن فیلم به صرفه یکی دیگر از دلایل خرید پلی پروپیلن فیلم و استفاده از آن در زندگی روزمره است. همچنین این پلیمر توانایی متالیزاسیون دارد به این معنی که می‌تواند خواص مختلفی مثل مقاومت و ماندگاری خود را بهبود بخشد تا در صنایعی مثل خودروسازی و بسته بندی کالاهایی با طول عمر بالا استفاده شود.

اگر خرید پلیمر مد نظر شماست، می‌توانید با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.