نقش اساسی صنعت پتروشیمی در رونق اقتصادی کشور

مرتضی شاه میرزایی، مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جریان سی و دومین جلسه مدیران عامل شرکت های پتروشیمی اعلام کرد: اگر وضعیت تولید و عرضه الیاف پلیمری مطلوب باشد مهار تورم ها حاصل می‌شود.

ایشان برای تاکید بر نقش مهم صنایع پتروشیمی  و تولید مواد اولیه پلاستیک افزود، در صورتیکه تولید یکی از واحدهای تولید کننده الیاف پلیمری برای زمان اندکی متوقف شود تولید بسیاری از کالاها با مشکل مواجه می گردد.

علاوه بر این‌ها باید از سوزندان گازهای مشعل جلوگیری به عمل آید به همین دلیل باید با برنامه ریزی به سمت خاموشی مشعل ها در دوره ای کوتاه رسید. تنها در صورتی این طرح متوقف شود که شرایط فرایندی مناسب نباشد.

امروزه صنعت پتروشیمی به عنوان شاگرد اول در حیطه اجرای طرح های NGLمی باشد. درگذشته نیز اجرای NGL در برنامه دولت بوده است اما به صورت بسیار کند پیش می رفت که تامین مالی این برنامه و مدیریت مناسب آن توسط شرکت های پتروشیمی این مشکل را برطرف ساخت.

صنعت پتروشیمی  یکی از موارد مهم ارزآور کشور به ویژه در حالت نوسانات ارزی کشور می باشد به همین دلیل در شرایط اخیر کشور باید شرکت های فعال در این حوزه با بومی سازی فرآیندهای تولید مواد اولیه پلاستیک و سایر کالاها به کشور کمک کنند و برای تولید کالاهای داخلی همکاری داشته باشند. یکی از این همکاری ها در زمینه تولید کاتالیست های مورد نیاز در فرآیندهای پتروشیمی است در نتیجه شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و شرکت‌های دانش بنیان دست به تولید حدود ۸۸ درصد کاتالیست های مورد نیاز زده اند و امید است تا پایان دولت سیزدهم به خودکفایی در زمینه تولید کاتالیست ها برسیم.

سال اخیر برای برخی واحدهای پتروشیمی مانند واحدهای تولیدکننده متانول سال سختی بود به همین دلیل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تلاش می کند که چالش های موجود در زمینه قیمت گذاری سرویس ها و مواد اولیه را به درستی به مسؤلان و مدیران منتقل کند تا تصمیمات درست و منطقی گرفته شود و از نوسانات قیمت پلیمرها در بازار جلوگیری به عمل آید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.