گرانول پلی آمید 6

گرانول پلی آمید 6، نوعی پلیمر است که از کاربردهای زیادی برخوردار است. همچنین دارای ویژگی‌های خوبی نیز می‌باشد. این نوع پلیمر یکی از مهمترین و معروف‌ترین گریدهای پلی آمید محسوب می‌شود. ما می‌توانیم همچنین آن را به قطعات کوچکتر به نام گرانول نیز تبدیل کنیم.

در این مقاله، قصد داریم که شما را بیشتر با این گرید آشنا نماییم و کاربردها و ویژگی‌هایشان را معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید. (خرید پلیمر)

ویژگی‌های پلی آمید 6

گرانول پلی آمید 6 از خصوصیات و ویژگی‌های مثبت و خوبی برخوردار است. از طرفی دارای معایبی نیز می‌باشد. ابتدا به ویژگی‌های مثبت آن خواهیم پرداخت.

مقاوم در برابر ضربه:

این پلی آمید، از مقاومت خوبی در مقابل ضربه برخوردار می‌باشد. یعنی اینکه می‌تواند شکل خود را در برابر ضربه‌هایی که می‌بیند حفظ کند و از بین نرود.

مقاومت بالا در مقابل سایش:

پلی آمید 6 می‌تواند که وقتی در اصطکاک قرار گرفت، ساییده نشود و از خود مقاومتی تحت عنوان مقاومت سایشی نشان بدهند. این ویژگی یکی از مهمترین خصوصیات پلی آمید 6 محسوب می‌شود.

مقاوم در مقابل حلال آلی

یکی دیگر از خصوصیات این پلیمر، مقاومت آنها در برابر موادی مثل روغن‌ها و حلال‌های آلی می‌باشد. این مواد نمی‌توانند که به پلی آمید 6 نفوذ کنند و آن را از بین ببرد.

در ادامه این بخش به معایب این گرانول خواهیم پرداخت. (گرانول چیست؟)

مقاومت شیمیایی پایین:

این پلی آمید از مقاومت شیمیایی کمی برخوردار می‌باشد. یعنی نمی‌تواند که در برابر مواد بازی و اسیدی مقاومت نمایند. چون به راحتی تجزیه می‌شود و ساختار خود را از دست می‌دهد.

مقاومت کم در برابر اشعه ماوراء بنفش:

یکی از معایب این محصول، مقاومت پایین آن در مقابل اشعه ماوراء بنفش است. اگر این نور به پلی آمید برخورد کند، ضعیف می‌شود و دیگر کارایی سابق را ندارد.

داشتن مقاومت حرارتی پایین:

 گرانول پلی آمید 6، از مقاومت حرارتی کمی برخوردار است. چون نمی‌تواند که در دماهای بالا شکل خود را حفظ کند و در نهایت از بین خواهد رفت.

در اینجا با خصوصیات مثبت و منفی گرانول پلی آمید 6 آشنا شدید. قصد داریم که به کاربردهای این پلیمر بپردازیم پس با ما همراه باشید.

کاربردهای گرانول پلی آمید 6

پلی آمید 6، از کاربردهایی هم برخوردار می‌باشد. یکی از این کاربردها تولید قطعات خودرو است. ما می‌توانیم که برای ساخت اجزای داخلی و خارجی خودرو، از این پلیمر استفاده نماییم. چون در برابر ضربه مقاومت به عمل خواهد آورد.

در صنعت بسته بندی  هم ما می‌توانیم گرانول پلی آمید 6 را مشاهده نماییم. یعنی اگر بخواهیم مواد غذایی و دیگر محصولات را بسته بندی کنیم، می‌توانیم این پلیمر را مورد استفاده قرار دهیم.

برای تولید تورهای ماهیگیری هم از این گرانول بهره می‌برند. چون از مقاومت خوبی برخوردار است و به راحتی پاره نخواهد شد. همچنین می‌تواند فشارهای وارد بر خود را تحمل نماید.

کاربردهای دیگری هم گرانول پلی آمید 6 در صنایع مختلف دارد که عبارتند از: ساختمان سازی، الکترونیکی و برقی، لوازم ورزشی و… .

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به دیگر محصولات پلیمری، می‌توانید به سایت وثیق پترو پلیمر مراجعه کنید.