معرفی PE63 | مواد اولیه لوله پلی اتیلن

PE63 یکی از مواد اولیه لوله‌های پلی اتیلنی می‌باشد. در مقاله مواد اولیه لوله پلی اتیلن اشاره کردیم که 3 نوع ماده برای تولید این نوع لوله پلیمری مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروز قصد داریم که در این مقاله شما را با PE63  که یکی از قدیمی‌ترین مواد اولیه محسوب می‌شود، آشنا کنیم.

با ما در ادامه همراه باشید.

 

ویژگی‌های بارز مواد اولیه لوله پلی اتیلن

PE63 از لحاظ دانسیته (چگالی) مقدار پایین و کمتری را دارا می‌شود. همچنین این نوع ماده اولیه از وزن و ضخامت بسیار بالایی برخوردار است. به خاطر اینکه مواد آلوده کننده و سمی وارد این لوله‌ها نشود، از ضخامت بالایی برخوردار می‌باشد.

اما این لوله‌ها معایبی نیز دارند و این باعث شده که محبوبیت این لوله خیلی پایین بیاید. یکی از این عیوب، هزینه بالا برای ساخت و تولید آن است. چرا که باید خیلی برای خرید مواد اولیه آن هزینه کرد. یعنی برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی ندارد.

مورد دیگری که وجود دارد منعطف نبودن این لوله‌ها است. چون مواد اولیه طوری نیست که انعطاف لوله را تامین کند. مشکل دیگری هم که این لوله‌ها دارند نصب کردن آن است که نسبت به لوله‌های دیگر سخت‌تر انجام می‌شود. یعنی زحمت زیادی می‌خواهد تا آن را نصب کنیم.

پس با این توصیف می‌توانیم نتیجه بگیریم که PE63  دیگر آن کارایی سابق خود را از دست داده است. شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که از چه مواد اولیه‌ای برای تولید لوله‌ پلی اتیلنی بکار ببریم. برای یافتن پاسخ خود به ادامه مطلب توجه فرمایید.

گزینه مناسب برای تولید لوله پلی اتیلن چیست؟

همه این ضرب المثل را شنیده‌اید که می‌گوید:” نو که آمد به بازار، کهنه می‌شود دل آزار”. اکنون با توجه به مطالب بالا متوجه شدید که دیگر نمی‌توان از PE63  به خاطر معایبی که دارد استفاده کرد. در واقع با پیشرفت در صنعت لوله‌سازی، دیگر PE63  منسوخ شده و از بین رفته است و کارایی سابق خود را ندارد.

جایگزین‌های PE63  عبارتند از: PE80  و PE100

هردوی این مواد اولیه از کیفیت بالایی برخوردار هستند و از آن‌ها در مکان‌های مسکونی، اداری، تولیدی و… استفاده می‌شود.

مهمترین ویژگی که این دو مواد اولیه دارند مقاومت آن‌ها می‌باشد. این مقاومت عبارتند از:

  • شیمیایی
  • فیزیکی
  • اشعه‌ای

مقاومت شیمیایی آن‌ها به این معناست که هیچ ترکیب اسیدی و یا بازی نمی‌تواند این دو لوله را تحت تاثیر قرار بدهد.

این لوله‌ها از مقاومت فیزیکی هم برخوردار هستند. یعنی در برابر انواع ضربات مقاوم هستند و حالت فیزیکی خود را از دست نمی‌دهد.

مقاومت اشعه‌های هم به این معناست که در برابر اشعه‌های مضر خورشید مقاومت بالایی دارند و از بین نمی‌روند.

تست مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش

از دیگر ویژگی PE80  و PE100  می‌توان به نفوذپذیری آنها اشاره کرد. چون هیچ ماده سمی و آلوده‌ای به آن وارد نمی‌شود.

برخلاف PE63  به راحتی نصب می‌شود و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می‌باشد.

اینها از ویژگی‌هایی است که در PE63  وجود ندارد و به همین دلیل از رده خارج شده‌اند.

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات می‌توانید با مشاوران و کارشناسان وثیق پتروپلیمر تماس حاصل فرمایید و یا به سایت ما مراجعه کنید.

مقاله‌های پیشنهادی: