PE-LD

PE-LD یا پلی اتیلن سبک، نوع دیگری از پلی اتیلن‌ها به حساب می‌آید. این پلیمر، از چگالی کمتر و پایین‌تری برخوردار می‌باشد. پلی اتیلن کم چگال، دارای یکسری ویژگی‌هایی است که موجب افزایش یافتن کاربرد آن خواهد شد.

در ادامه این مقاله بیشتر راجع به این پلیمر مهم صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

کاربرد پلی اتیلن سبک
پلی اتیلن سبک یا PELD در تولید نایلون

ویژگی‌های پلی اتیلن سبک کم چگالی

همانطور که گفتیم، پلی اتیلن کم چگال از ویژگی‌هایی برخوردار می‌باشد که این ویژگی‌ها مهم و خاص هستند. در ادامه این بخش، آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انتقال ضعیف جریان برق:

پلی اتیلن کم چگال، کمتر جریان برق را از خود عبور می‌دهد. این پلیمر طوری طراحی شده است که می‌توان از آنها به عنوان یک عایق الکتریکی استفاده نمود.

مقاوم در برابر مواد شیمیایی:

پلی اتیلن سبک مانند PE-HD، از مقاومت بالایی در مقابل مواد شیمیایی برخوردار است. به خاطر همین ویژگی، ما می‌توانیم که از این پلیمر استفاده زیادی بکنیم. پلی اتیلن کم چگال، این توانایی را دارد تا در برابر مواد بازی و اسیدی از خود مقاومت نشان بدهد.

قابلیت بازیافت شدن:

PE-LD از آن دسته پلیمرهایی است که می‌توانیم به صورت بازیافت شده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع می‌توانیم این نوع پلی اتیلن را، مواد ریسایکل هم در نظر بگیریم. نکته دیگری که راجع به آن می‌توانیم صحبت کنیم، بحث سلامت محیط زیست است. یعنی با بازیافت کردن پلی اتیلن سبک، می‌توانیم به کمتر آلوده شدن محیط زیست اشاره کنیم.

تولید راحت:

برای تولید پلی اتیلن کم چگال، انرژی کمتری نیاز است. همچنین سرمایه بالایی هم لازم ندارد. کارخانجات می‌توانند که این پلیمر را به میزان زیاد تولید کنند و از آن برای ساخت محصول مورد نظر خود استفاده نمایند.

مقاومت بالا در مقابل ضربه:

پلی اتیلن سبک، می‌تواند که در برابر ضربه، از خود مقاومت نشان بدهد. این پارامتر یکی از مهمترین خصوصیات در پلی اتیلن کم چگال محسوب می‌شود. زیرا یکسری از محصولاتی که دارای این پلیمر هستند، در برابر ضربه مقاوم می‌باشند.

تا اینجای مقاله، درباره ویژگی‌های مثبت این پلیمر صحبت کردیم. اما یکسری معایب هم برای پلی اتیلن سبک تعیین شده که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

مقاومت پایین در مقابل اشعه ماوراء بنفش:

یکی از معایبی که پلی اتیلن سبک آن را دارا است، کم بودن مقاومت آنها در برابر اشعه ماوراء بنفش می‌باشد. در صورتی که این پلیمر در ارتباط مستقیم قرار بگیرد، شکل خود را از دست خواهد داد.

احتمال پاره شدن:

PE-LD، نمی‌تواند که به میزان زیادی در برابر کشیدگی مقاومت کند. به دلیل اینکه ساختار پلی اتیلن سبک نازک می‌باشد. این یکی دیگر از معایب LDPE به حساب می‌آید.

عدم تحمل دمای خیلی بالا یا پایین:

پلی اتیلن کم چگال طوری ساخته شده که نمی‌تواند دماهای بسیار بالا یا پایین را تحمل کند. چون باعث می‌شود که شکل ظاهری آن از بین برود.

در این قسمت، با مزایا و معایب پلی اتیلن سبک آشنا شدید. ادامه این مطلب را به کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

لوله پلی اتیلن
کاربرد پلی اتیلن سبک در تولید لوله پلی اتیلن

کاربردهای پلی اتیلن سبک

پلی اتیلن سبک دارای یکسری کاربردهای مهم نیز می‌باشد که در ادامه این مطلب به ۲ مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

لوله:

یکی از مهمترین کاربردهای پلی اتیلن سبک، در ساخت لوله پلی اتیلن می‌باشد. همانطور که می‌دانید، این محصول پلیمری در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توانیم آن را برای انتقال مایعات مورد بهره برداری قرار بدهیم.

کیسه پلاستیکی:

یکی دیگر از کاربردهای PE-HD، در کیسه پلاستیکی می‌باشد. برای نگهداری زباله، می‌توانیم که از این نوع پلی اتیلن استفاده کنیم.

آشنایی با گرانول

گرانول نوعی پلیمر است که به قطعات کوچکتری تبدیل شده است. از این مواد، می‌توانیم در صنایع مختلف استفاده نماییم.

برای آشنایی با این پلیمر کاربردی، می‌توانید که به مقاله لینک شده زیر مراجعه فرمایید.

گرانول

خرید پلیمر

امروزه پلیمرها نقش مهمی را در زندگی روزمره ما ایفا می‌کنند و کاربردهای فراوانی به همراه دارند.

اگر قصد خرید پلیمر را دارید و می‌خواهید آنها را در محصولات خود بکار ببرید، می‌توانید به مقاله لینک شده زیر مراجعه کنید.

خرید پلیمر

به انتهای مقاله امروز رسیدیم. از همراهی شما بسیار سپاسگزاریم. امیدواریم توانسته باشیم در این مطلب شما را یاری کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پلیمرهای دیگر، می‌توانید با کارشناسان وثیق پترو پلیمر تماس بگیرید و یا به سایت ما مراجعه کنید.