معرفی گرانول ABS  

گرانول ABS یکی از مهمترین و پراستفاده‌ترین پلیمر مهندسی می‌باشد. ABS، خود مخفف سه پلیمر است که شامل: اکریلونیتریل، بوتادین و استایرن می‌باشند. 

در ادامه این مقاله سعی داریم شما را بیشتر با این گرانول آشنا کنیم و کاربردهای آن را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید. 

 

ویژگی‌های مهم و مثبت ABS 

همانطور که گفتیم، این گرانول از ۳ پلیمر تشکیل شده است. هرکدام از آنها دارای ویژگی خاصی هستند که یکی‌یکی آنها را بررسی می‌کنیم. 

از مونومر اکریلونیتریل برای بالا رفتن میزان مقاومت پلاستیکی گرانول استفاده می‌شود. 

مونومر بوتادین در افزایش یافتن توان و استحکام پلیمر می‌شود. 

مونومر استایرن هم برای افزایش انعطاف پذیری گرانول مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مونومر نقش مهمی را ایفا کرده تا گرانول ABS  را به عنوان بهترین گزینه در صنایع مختلف معرفی کند. 

پلیمر ABS  می‌تواند که در برابر ضربه‌ها مقاومت کند و هیچ آسیبی نبیند. همچنین می‌تواند در مقابل اثرات منفی مواد شیمیایی و واکنش‌های آنها مقاومت کند و تجزیه نشود. 

بر روی این پلیمر می‌توان چاپ ۳ بعدی انجام داد و حتی مقرون به‌ صرفه نیز می‌باشد. علاوه بر این، می‌توانیم روی ABS  کارهایی مانند سنباده کاری، رنگ آمیزی، چسب کاری و… انجام داد. 

این پلاستیک از رنگ‌های مختلفی برخوردار است که در قسمت بعدی مقاله درباره آن توضیح خواهیم داد. 

ABS ، سبک وزن است و آن را می‌توان در دستگاه قالب گیری تزریقی و اکستروژن قرار داد. 

 از ویژگی‌ دیگر این گرانول دمای ذوب پایینی است که دارد. از این پلیمر نباید در دماهای بسیار بالا استفاده کرد. چون به راحتی سوخته می‌شود و از بین می‌رود. 

اکنون شما با ویژگی‌های گرانول ABS  آشنا شدید. در ادامه این مقاله به کاربردهای آن در صنایع مختلف می‌پردازیم. 

کاربردهای مهم ABS 

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ABS  دارای رنگ‌های مختلفی می‌باشد. هرکدام از این پلیمرها با توجه به رنگشان، کاربردهای مختلفی دارند. به عنوان مثال از گرانول بنفش در صنایع برقی استفاده می‌شود. از گرانول سبز و آبی برای تولید انواع مواد پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

کاربردهای دیگری که این گرانول دارد بیشتر در حوزه صنایع مکانیکی می‌باشد. 

گفتیم که این پلیمر را می‌توان به راحتی در دستگاه اکستروژن قرار داد. یعنی می‌توانیم از این گرانول در تولید یکسری از لوله‌ها استفاده کرد. 

ABS حتی در آلات موسیقی نیز دیده می‌شود. به عنوان مثال در مومنت‌های پیانو از این گرانول استفاده شده است. 

در وسایل‌های ورزشی می‌توانیم این پلیمر را ببینیم. در قسمت سر چوب گلف، این پلیمر را می‌بینیم. 

ابزارهایی که مربوط به کامپیوتر می‌شوند نیز می‌توانند این گرانول را داشته باشند. مثلاً ما در کیس کامپیوتر و یا در کلیدهای کیبورد نیز ABS  را می‌بینیم. 

اسباب‌بازی‌هایی که کودکانتان از آن‌ها استفاده می‌کنند مخصوصا لگوها از گرانول ABS  ساخته شده است. 

علاوه بر پلی‌پروپیلن که در تولید باتری خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد، دیگر اجزای آن نیز از ABS  ساخته شده است. به عنوان مثال میله سپر، از آن دسته اجزایی است که با ABS  آن را می‌سازند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید به مقاله پ پ باتری مراجعه کنید. 

کاربردهای دیگری که برای این پلاستیک وجود دارند عبارتند از: لبه‌هایی مبلمان، برخی قسمت‌های یک قایق، دوربین‌های شکاری، ضبط صوت، لوازم خانگی مانند آشپزخانه، وسایل نجاری، انواع چمدان، بخیه‌هایی که جذب بدن نمی‌شوند، سرپوش‌های محافظ و…  

استقبال مردم از پلیمر ABS 

ما در قسمت‌های قبل در مورد ویژگی‌ها و کاربردهای گرانول ABS   توضیحاتی را ارائه دادیم. با توجه به موارد بالا، دیده شده است که این پلیمر از سوی مردم استقبال زیادی شده است. همچنین با توجه به مقرون به صرفه بودن این پلاستیک، کارخانجات استفاده زیادی از آن می‌کنند. 

پس می‌توان نتیجه گرفت که ABS  در جمع بهترین پلیمرها قرار خواهد گرفت. 

خرید پلیمر

پلیمرها یکی از مهمترین مواد اولیه در تولید محصولات می‌باشند. هرکدام از آنها ویژگی و کاربرد خاص خودشان را دارا هستند.

اگر قصد دارید که برای خرید این مواد اقدام کنید، می‌توانید که بر روی لینک زیر کلیک کنید.

خرید پلیمر

 

به انتهای این مقاله رسیدیم و امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت ببرید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصول، می‌توانید که با مشاوران و کارشناسان وثیق پتروپلیمر تماس بگیرید. همچنین می‌توانید برای اطلاع از دیگر محصولات، به سایت وثیق پتروپلیمر مراجعه فرمایید. 

مقاله های پیشنهادی: