قیمت پایه پتروشیمی به صورت افزایشی اعلام شد!

روزنامه اقتصاد، تیتری با عنوان سبز پوشی قیمت‌های پایه پتروشیمی منتشر کرد. این روزنامه افزایش 300 تومانی دلار نیمایی را عامل این افزایش دانست. پیش‌تر مسئولین در رسانه‌های مختلف از افزایش نرخ معاملات پتروشیمی گفته بودند که روزنامه اقتصاد رشد صنعت را عامل آن نمی‌داند. در عوض سه عامل زیر را برای این افزایش عنوان می‌کند.

  • جهش بهای ارز
  •  افزایش انتظارات تورمی
  • تلاش برای پوشش ریسک
   
مقایسه معاملات پتروشیمی
مقایسه هفتگی معاملات پتروشیمی
مقایسه معاملات پلیمر
مقایسه هفتگی معاملات پلیمر
   

با اینکه در هفته‌های گذشته تغییر زیادی در قیمت پایه پتروشیمی مشاهده نشده بود، اینبار با افزایش قیمت دلار آزاد و در پی آن نرخ نیمایی، شاهد تغییرات شایان جدول قیمت پلیمر بودیم.

برای مثال PVC، نه درصد افزایش قیمت داشت که در صدر جدول تغییرات بود. بعد از آن نیز پلی استایرن دود 5 درصد، منو اتیلن گلایکول 6 درصد و بنزین 4 درصد افزایش قیمت را تجربه کردند. در این بین برخی پلیمرها هم نرخ ثابتی داشتند.

 

با تمام مسائل ذکر شده حجم معاملات بورس اوضاع بسیار خوبی دارد. این منبع به نقل از اتاق بازرگانی بیان کرده است که با افزایش هزینه مواد اولیه پلاستیک و دیگر مواد اولیه، منجر به کاهش فعالیت‌های صنعتی شده‌است. روزنامه اقتصاد همچنین روند افزایشی را برای قیمت پایه پتروشیمی پیشبینی کرده است. از طرفی با اخباری که در ارتباط با امکان قعطی گاز پتروشیمی‌ها پیچیده است احتمالاً تقاضا و خرید پلیمر هم افزایش یابد. هرچند خبرهای قعطی گاز در فصول سرما تکرار می‌شود اما در هر حال موجوب خسارت‌های زیادی به این بازار می‌گردد.

   

بازار جهانی و قیمت‌های پایه پتروشیمی

در ادامه برخی از مطالب مربوط به بازار جهانی خرید پلیمر و پتروشیمی عنوان می‌شود.

  • با ثبات و کاهش بیمماری کوید، نرخ ثابتی از عرضه و تقاضا را در بازار جهانی دارید.
  • پیش‌بینی می‌شود که با شروع تعطیلات سال نو میزان تقاضا در کشور صنعتگر چین کاهش پیدا کند.
  • با کاهش قیمت جهانی نفت و گاز، امید کاهش قیمت پلیمر در آینده وجود دارد که همین امر باعث کاهش تقاضا در وسعت جهانی شده است.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.